Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2019, 00:00

Výplatný deň v Škode. Zamestnancov potešilo vyše stotisíc korún

Aprílová výplata je prvá, ktorá sa zvýši o 2 500 korún mesačne, ktoré tento rok škodovácki odborári dohodli pre každého.

Výplatný deň v Škode. Zamestnancov potešilo vyše stotisíc korún
Zdroj: Škoda

Dnes majú v českej Škode Auto výplatný deň. Na účty im prídu rekordné sumy. Zamestnanci dostanú nielen svoju mzdu, ale aj bonus 61-tisíc korún a ďalšiu odmenu štyritisíc korún. Priemerne tak pôjde o viac ako stotisíc korún (3 900 eur) hrubého, teda trojnásobok až štvornásobok českej priemernej mzdy.

Na vysoké sumy zamestnancov upozorňuje týždenník Škodovácký odborár. „Pripomeňme, že vďaka rokovacej stratégii odborov pod vedením Jaroslava Povšíka sa aj v náročnej dobe obrovských investícií a očakávaného poklesu ekonomiky podarilo od prvého apríla vyjednať nárast tarifnej mzdy,“ poukazuje časopis. Firma pritom po rokoch rastu zápasí s poklesom ziskov i výroby.

Aprílová výplata je prvá, ktorá sa zvýši o 2 500 korún mesačne, ktoré tento rok škodovácki odborári dohodli pre každého. Vyššie budú aj odmeny, ktoré vychádzajú zo základnej mzdy. Priemerne si ľudia v automobilke vďaka tomu podľa odborov polepšia o ďalších 280 korún mesačne. Firma taktiež ľuďom prispeje 1 200 korún na dôchodkové sporenie.Škoda Auto patrí medzi najlepšie platiacich zamestnávateľov v automobilovom priemysle. Mesačná mzda tam v priemere presahuje 50-tisíc korún (1 950 eur). Zároveň tamojšie zárobky nadpriemerne a dlhodobo rastú.


Vianoce trikrát do roka
Vysoké odmeny dostali zamestnanci aj pred rokom. K bežnej výplate to bolo vlani v apríli dokonca 67-tisíc korún, teda viac ako tento rok. Ich základný zárobok bol však vtedy zhruba o tritisíc korún nižší, preto je tohtoročná výplata rekordná. Štedré sú v Škode aj výplaty pred letnými dovolenkami a pred Vianocami, keď sa vyplácajú desiatky tisíc ako odmeny za výsledky firmy. Vlani išlo v oboch prípadoch zhruba o 40-tisíc korún (1 500 eur).


V Škode sú tak nadštandardné výplaty hneď trikrát ročne. Aj tak však firma ťažko zháňa pracovníkov, napríklad v závode v Kvasinách musela vo veľkej miere zamestnať cudzincov.

Platy v automotive
Vysoké odmeny v Škode sú tiež problémom pre jej dodávateľov. Tí často vyrábajú v blízkosti závodov automobilky, svojich zamestnancov však tak dobre platiť nemôžu. Zápasia preto s ich častými odchodmi za lepšími podmienkami.


Škoda na konci minulého roka mala v Česku takmer 33-tisíc zamestnancov, ďalších asi tritisíc si „požičiava“ od iných firiem a pracuje pre ňu aj necelá tisícka učňov. Na mzdy, poistenia a benefity vyplatila firma vlani 33 miliárd korún (1,28 miliardy eur).


Dobre platí svojich zamestnancov aj nošovický závod Hyundai. Tam bola priemerná mzda robotníka okolo 42-tisíc mesačne. Tamojší odborári dohodli rast miezd o deväť percent, to pracovníci videli už na januárovej výplate. Tú navyše dostali dvakrát ako bonus na oslavu 10. výročia začatia výroby.


Robotnícke mzdy v automobilke TPCA pri Kolíne sa pohybujú okolo 35-tisíc korún a sú tak medzi automobilkami najnižšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.