Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2019, 00:00

Ekonomika sa prehrieva viac, ako sa čakalo

Európska komisia vidí väčšiu produkčnú medzeru aj vyšší rast ekonomiky.

Ekonomika sa prehrieva viac, ako sa čakalo
Zdroj: Reuters

Slovenské firmy tento rok čelia paradoxu. Na jednej strane totiž pociťujú nižší dopyt zo zahraničia, na tej druhej mzdy naďalej rastú rekordným tempom. Aj to má za následok, že Európska komisia v najnovšej prognóze takmer zdvojnásobila odhad produkčnej medzery na tento rok. Prehrievanie ekonomiky je teda väčšie, ako sa zdalo na jeseň. Podľa jarnej prognózy má byť realizovaný rast tento rok o 2,1 percenta vyšší ako potenciál ekonomiky. Predchádzajúci odhad hovoril o 1,3-percentnej produkčnej medzeri.


Komisia vidí riziko vo vláde
Ako v dokumente konštatuje Komisia, rastúce platy síce podporia domácu spotrebu, no „pnutie na trhu práce spôsobí, že mzdy budú rásť rýchlejšie ako produktivita. Ak tento stav pretrvá, zvýšené náklady práce postupne poškodia konkurencieschopnosť“. Na tento problém upozornila Národná banka Slovenska ešte pred rokom pri prezentácii strednodobej predikcie. Ako vtedy uviedol jej viceguvernér Ľudovít Ódor, ak by trend rýchlejšieho rastu miezd ako produktivity pokračoval dlhodobejšie, pre našu ekon

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.