Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2019, 14:04

Čína nekapituluje pod tlakom USA, zvýšenie ciel však zredukuje jej rast

Spojené štáty stupňujú tlak na Peking.

Čína nekapituluje pod tlakom USA, zvýšenie ciel však zredukuje jej rast
Zdroj: Reuters

Čína odmietla obvinenia USA, že môže za zhoršenie situácie na rokovaniach o obchode. A varovala, že "nekapituluje pred žiadnym tlakom." Obe strany by mali vo štvrtok pokračovať v ďalšom kole rozhovorov, ktoré prinesú buď ukončenie obchodného sporu alebo rokovaní samotných.

Po mesiacoch zdanlivo kolegiálnych rozhovorov sa čínsky obchodný vyslanec Liou Che vracia k rokovaciemu stolu v hlavnom meste USA za napätej atmosféry, keďže americká strana obvinila Peking z porušovania predtým dohodnutých záväzkov.

Spojené štáty stupňujú tlak na Peking. Oznámili totiž, že od 10. mája plánujú zvýšiť clá na čínsky dovoz v hodnote 200 miliárd dolárov (178,54 miliardy eur) z 10 na 25 percent. Čína následne oznámila, že prijme „potrebné protiopatrenia“.

"Spojené štáty pridelili Číne veľa nálepiek, ako je krok späť (na rokovaniach), ustupovanie od sľubov a tak ďalej. K mnohým sľubom bola Čína prinútená," povedal novinárom v Pekingu hovorca čínskeho ministerstva obchodu Kao Feng.

"Čínska strana dodržiava svoje sľuby, a to sa nikdy nezmenilo," dodal bez toho, aby špecifikoval, aké opatrenia by Peking prijal. Varoval však, že Čína "sa pripravuje na všetky možné situácie."

"Čína nekapituluje pod tlakom a máme odhodlanie a schopnosť brániť naše vlastné záujmy," dodal Kao Feng.

Analytici americkej banky Citigroup medzitým vypočítali, že zvýšenie ciel na tovar za 200 miliárd dolárov by zredukovalo o 0,5 percentuálneho bodu rast čínskeho hospodárstva v priebehu jedného až dvoch rokov. A tento negatívny vplyv by sa mohol viac ako zdvojnásobiť, ak by Washington zaviedol clá na všetok čínsky dovoz do USA.

Uviedol to Cesar Rojas, ekonóm Citigroup Global Markets, podľa ktorého nárast ciel na čínsky tovar povedie aj k spomaleniu globálneho rastu o 0,2 percentuálneho bodu v rovnakom období.

A vplyv amerických ciel na expanziu globálnej ekonomiky by sa tiež zdvojnásobil, ak by USA zaviedli clá vo výške 25 percent aj na zvyšný čínsky dovoz.

Väčšiu časť nákladov síce ponesie na svojich pleciach Čína, ale negatívny vplyv ciel sa rozšíri aj do zvyšku sveta prostredníctvom dodávateľských reťazcov, vyššej neistoty, vplyvu na sentiment a investície a tiež prípadného sprísnenia finančných podmienok, spresnil Rojas.

Zvýšenie colných sadzieb povedie k rastu jadrovej inflácie v USA o 0,3 percentuálneho bodu. A zavedenie 25-percentných ciel aj na zvyšný čínsky import môže pridať 0,24 percentuálneho bodu k základnému indexu nákladov na osobnú spotrebu, dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.