Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2019, 22:44

Blíži sa koniec obchodnej vojny? Trump verí v uzavretie dohody s Čínou

Podľa amerického prezidenta by mohla byť dohoda uzavretá ešte tento týždeň.

Blíži sa koniec obchodnej vojny? Trump verí v uzavretie dohody s Čínou
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump verí, že Spojené štáty a Čína môžu ešte tento týždeň dospieť k obchodnej dohode, ktorá by zažehnala hroziacu colnú vojnu.

Od piatku chcú Spojené štáty zaťažiť dovoz čínskeho tovaru v ročnom objeme 200 miliárd USD clom vo výške 25 percent namiesto terajších desiatich.

Pokiaľ sa však dvojdňové americko-čínske rozhovory, ktoré dnes v 17:00 miestneho času (23:00 SELČ) vo Washingtone začínajú, budú dobre vyvíjať, Washington podľa informácií CNN zrejme nové clá uplatňovať nebude.

Zvýšenie ciel, ktoré Trump oznámil cez víkend, americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer zdôvodnil tým, že Čína nedodržala svoje záväzky v obchodných rokovaniach so Spojenými štátmi. Peking však toto obvinenie odmietol.

Trump dnes len niekoľko hodín pred začiatkom nového kola obchodných rozhovorov povedal, že dostal od čínskeho prezidenta Si Ťin-Pchinga list.

"Napísal mi krásny list. Práve som ho dostal a pravdepodobne mu zavolám," povedal Trump. Americký prezident vyhlásil, že verí, že ešte tento týždeň môže byť spoločná obchodná dohoda uzatvorená, zároveň ale obvinil Čínu, že sa rozhovory snaží sabotovať tým, že chce znovu otvoriť už dohodnuté časti nových dohôd.

Americké médiá zdôrazňujú, že čínsku delegáciu vedie vicepremiér Liou Che a že prítomnosť takto významného čínskeho predstaviteľa naznačuje, že šance na uzavretie dohody sú vysoké.

Nové clá síce formálne začnú platiť od polnoci miestneho času (piatok 06:00 SELČ), podľa zdrojov CNN ich však Spojené štáty nebudú uplatňovať, pokiaľ sa obchodné rokovania budú vyvíjať dobrým smerom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.