Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2019, 11:07

Uberu nevyšiel debut na burze. Primárna ponuka bola piatou najhoršou za 24 rokov

Akcie Uberu ukončili piatkové obchodovanie poklesom o 7,6 percenta na cene 41,57 dolárov.

Uberu nevyšiel debut na burze. Primárna ponuka bola piatou najhoršou za 24 rokov
Zdroj: Reuters

Primárna ponuka akcií alternatívnej taxislužby Uber Technologies patrila medzi najočakávanejšie v tomto roku, ale výkon akcií prvý deň obchodovania bol veľmi zlý.

Primárna ponuka sa tak stala piatou najhoršou podľa jednodňového výnosu firmy s trhovou kapitalizáciou najmenej desať miliárd dolárov za posledných 24 rokov. Vyplýva to z výpočtu firmy Dealogicu, na ktorý upozornil server MarketWatch.

Akcie Uberu ukončili piatkové obchodovanie poklesom o 7,6 percenta na cene 41,57 dolárov. Trhová kapitalizácia firmy tak podľa firmy FactSet predstavovala 69,71 miliárd dolárov. Cena pre vstup na burzu bola stanovená na 45 dolárov za akciu.

Podľa údajov Dealogicu najhorší výkon za prvý deň obchodovania predviedli akcie firma ZTO Express, ktoré klesli o 15 percent. Nasledovali akcie firmy Genuity s prepadom o 14,5 percenta a IQIYI, čínskej obdoby Netflix, ktoré oslabili o 13,6 percenta. Pred Uber sa dostala ešte firma ADT, ktorá klesla o 11,5 percenta.

Akcie Uber vstúpili na newyorskú akciovú burzu v okamihu zvyšujúceho sa obchodného napätia medzi Čínou a USA, ktoré najprv stiahli hlavné akciové indexy do strát. Všetkým trom hlavným indexom sa však podarilo do konca obchodovania straty zmazať.

Napriek nepriaznivému debutu na burze generálny riaditeľ Uberu Dara Khosrowshahi uviedol, že je nadšený z toho, že sa firme podarilo dokončiť ponuku a dodal, že 8,1 miliardy dolárov, ktoré Uber z ponuky získal, bude dôležitých pre budúci rast firmy.

Cena bola nakoniec nižšia, než sa pôvodne čakalo. Uber bol ohodnotený na zhruba 82 miliárd dolárov. Trhy špekulovali, že by cena mohla byť 90 až 100 miliárd dolárov a bankári z Morgan Stanley a Goldman Sachs vlani odhadli hodnotu firmy na 120 miliárd dolárov.

Agentúra AP upozornila, že nie je nezvyčajné, keď firma prvý deň na burze klesne. Naposledy sa tak stalo vo štvrtok akciám spoločnosti Axcella Health.

Stratég firmy Renaissance Capital Matthew Kennedy uviedol, že vzhľadom k veľkosti ponuky sa nečakal prudký rast akcií Uberu. "Poslednou americkou spoločnosťou tejto veľkosti primárnej ponuky bol napríklad Facebook a možno si spomínate, ako sa spočiatku obchodoval."

Akcie Facebooku prvý deň na burze v roku 2012 skončili rastom len 23 centov, keď technické problémy oneskorili začiatok obchodovania. Kennedy tiež upozornil, že na rozdiel od Facebooku Uber nie je ziskový. Akcie Facebooku od primárnej ponuky stúpli o 392 percent.

Uber bol založený v roku 2009. Firma v posledných dvoch rokoch pod vedením nového riaditeľa investuje na nových trhoch a z iných, kde strácala milióny dolárov, sa naopak stiahla.

Vybudovala tiež nové služby, ako dodávku potravín, nákladnú prepravu a požičiavanie elektrických bicyklov, pretože hľadá nové príjmy aj mimo hlavného podnikania. Vlani príjmy firmy stúpli o 42 percent na 11,3 miliardy dolárov. Pred zdanením, zaplatením úrokov a odpisov však vykázala stratu 1,85 miliardy USD a v strate bola aj v prvom štvrťroku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.