Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2019, 14:19

Trump varuje Čínu pred odvetou: Nezostane tam nikto, s kým by bolo možné obchodovať

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že dohoda bola takmer dokončená, ale Peking z nej vycúval.

Prezident Spojených štátov Donald Trump dnes na twitteri varoval Čínu, že ak pristúpi k odvetným opatreniam na zvýšenie amerických dovozných ciel, bude to pre ňu mať ešte vážnejšie dôsledky.

Američanmi potom prezident vyzval, aby tovar nenakupovali v Číne. USA minulý týždeň v piatok zaťažili dovoz čínskeho tovaru v ročnom objeme 200 miliárd dolárov (178 miliárd eur) clom vo výške 25 percent namiesto doterajších desiatich. Peking následne pohrozil odvetou.

"Nie je dôvod, aby americký zákazník clá platil," napísal dnes v sérii tweetov Trump. Doplnil, že čínska vláda tovar rozsiahlo dotuje, takže z 25-percentného cla pripadnú len štyri percentuálne body na USA a zvyšných 21 na Čínu. "Clám sa je možné tiež úplne vyhnúť, ak nakupujete v bezcolnej krajine, alebo keď tovar kúpite v USA (najlepší nápad)," doplnil.

Trump tiež poznamenal, že mnoho spoločností, na ktoré clá doľahli, presídli z Číny do Vietnamu alebo do iných ázijských štátov. "Preto chce Čína tak nutne dohodu! V Číne nezostane nikto, s kým by bolo možné obchodovať. Veľmi zlé pre Čínu, veľmi dobré pre USA!" uviedol.

Americký prezident tiež zopakoval, že v obchodných vzťahoch Peking dlhodobo zneužíval Spojené štáty, z čoho opäť obvinil predošlých amerických prezidentov. Ak sa teraz Čína rozhodne pre odvetu, bude to pre ňu podľa Trumpa len horšie.

"Otvorene som povedal (čínskemu) prezidentovi Si (Ťin-pching) a všetkým mojim mnohých priateľom v Číne, že Čínu veľmi poškodí, keď neuzatvoria dohodu, pretože spoločnosti budú nútené z Číny odísť do iných krajín," napísal. Dodal, že dohoda bola takmer dokončená, ale Peking z nej vycúval.

Trump už cez víkend obvinil Čínu, že rokovania o novej obchodnej zmluve preťahuje v nádeji na víťazstvo demokratov v prezidentských voľbách 2020, ktoré by jej umožnilo ďalej Spojené štáty okrádať. "Jediný problém spočíva v tom, že vedia, že vyhrám ja," konštatoval.

Colná vojna medzi oboma veľmocami sa naplno rozhorela vlani v marci, kedy Trump podpísal dekrét o uvalení cla na dovoz čínskeho tovaru v hodnote až 60 miliárd dolárov. V rovnakom čase nadobudla platnosť pětadvacetiprocentní clá na dovoz ocele a desaťpercentnú clá na dovoz hliníka do USA, ktorá sa tiež výrazne dotkla Číny.

O ďalších clách vo výške 25 percent na čínsky tovar, ktorého ročný dovoz dosahuje hodnoty 50 miliárd dolárov, Trump rozhodol v polovici júna. Nasledovali clá vo výške desiatich percent na tovar v objeme 200 miliárd dolárov, ktorá sa teraz zvýšili na 25 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.