Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2019, 14:34 Aktualizované dňa 13.05.2019 o 15:27

Prišla čínska odveta. Peking oznámil clá na dovoz z USA za 60 miliárd dolárov

Clá sa dotknú viac než 5-tisíc amerických produktov.

Čína oznámila, že plánuje zaviesť odvetné clá na dovoz z USA v objeme 60 miliárd dolárov (53,43 miliardy eur).

Clá by sa mali pohybovať v pásme od 5 percent do 25 percent a dotknú sa viac než 5-tisíc amerických produktov. Do platnosti vstúpia 1. júna.

​Dôvodom je rozhodnutie Washingtonu, ktorý minulý týždeň zvýšil clá na čínsky import v objeme 200 miliárd dolárov z 10 percent na 25 percent. Americká administratíva okrem toho pripravuje dodatočné clá aj na zvyšné tovary z Číny.

Peking označil nové clá za odpoveď na unilateralizmus Spojených štátov a ich obchodný protekcionizmus. Čína dúfa, že USA sa v zmysle vzájomného rešpektu vrátia k hospodárskej spolupráci.

Americký prezident Donald Trump ešte pred oznámením čínskeho ministerstva financií o zvýšení ciel varoval Peking pred odvetnými opatreniami.

Trump obvinil z eskalácie obchodného sporu Čínu a varoval ju pred dôsledkami. Podľa amerického prezidenta sa obe strany nachádzali tesne pred uzavretím obchodnej dohody, Peking však v poslednej chvíli cúvol.

​Clá vo výške 25 percent na dovoz z USA sa budú týkať približne 2500 produktov, na zvyšné tovary budú platiť nižšie clá.

Clá sú z veľkej časti cielené na poľnohospodárstvo, ktoré už predtým zasiahli dôsledky obchodnej vojny Trumpovej administratívy s Čínou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.