Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2019, 10:27

Čína a USA sú schopné dosiahnuť dohodu o obchode, tvrdí diplomat

Wang I dodal, že zastrašovanie a tlak sú kontraproduktívne a vedú len k odvetným opatreniam.

Čína a USA sú schopné dosiahnuť dohodu o obchode, tvrdí diplomat
Zdroj: AP Photo/Andrew Harnik

Čína a Spojené štáty majú "schopnosť a múdrosť" dosiahnuť dohodu o obchode, ktorá bude dobrá pre obe strany. Uviedol to najvyšší čínsky diplomat v reakcii na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ďalšie rokovania v Pekingu budú úspešné.

O niečo optimistickejšie komentáre prišli po tom, čo obe strany vystupňovali svoj obchodný spor. Čína začiatkom týždňa oznámila podrobnosti o nových clách na dovoz z USA po tom, čo Washington minulý týždeň zvýšil clá na čínsky import.

Okrem toho úrad amerického obchodného zástupcu oznámil, že plánuje verejné vypočutie na budúci mesiac o možnosti zavedenia ciel až do výšky 25 percent na ďalší dovoz z Číny v hodnote 300 miliárd dolárov (266,78 miliardy eur) vrátane mobilných telefónov a notebookov.

Vyhliadky na ešte väčšiu eskaláciu sporu dvoch najväčších svetových ekonomík, ktorý by mohol vykoľajiť globálnu ekonomiku, viedli minulý týždeň k prudkým výpredajom na akciových trhoch.

Podaril sa značný pokrok

Avšak najvyšší diplomat čínskej vlády, štátny radca Wang I, v pondelok (13. 5.) počas návštevy v Rusku prešiel na zmierlivejší tón a uviedol, že na rokovaniach medzi USA a Čínou sa podarilo dosiahnuť značný pokrok.

Wang tiež dodal, že zastrašovanie a tlak sú kontraproduktívne a vedú len k odvetným opatreniam.

Podľa neho však stále existuje nádej na vyriešenie problému priateľským spôsobom. „Sme presvedčení, že pokiaľ budú tieto rokovania v súlade so všeobecným smerovaním Číny k reforme a otváraniu sa, v súlade so základnou potrebou Číny na vysoko kvalitný rozvoj a v súlade so spoločnými a dlhodobými záujmami čínskeho a amerického ľudu, tímy vyjednávačov oboch krajín majú schopnosť a múdrosť riešiť vzájomné rozumné požiadavky a napokon dosiahnuť obojstranne výhodnú dohodu.“

Protekcionizmus ako priorita

Dodal, že rozhovory nie sú jednosmernou ulicou a mali by byť založené na rovnosti. A zdôraznil, že na rokovaniach s ktoroukoľvek krajinou musí Čína presadzovať svoju suverenitu, chrániť záujmy a dôstojnosť ľudí.

Americký prezident Trump, ktorý si urobil z protekcionizmu svoju prioritu v rámci programu „Amerika na prvom mieste“, sa plánuje stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na okraj summitu G20 koncom júna.

„Možno sa niečo stane,“ povedal Trump v Bielom dome. „Stretneme sa, ako viete, na G20 v Japonsku a myslím si, že to bude pravdepodobne veľmi plodné stretnutie.“ Dodal, že všetko bude jasnejšie o pár týždňov, ak bude cesta americkej obchodnej delegácie do Číny úspešná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.