Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2019, 00:00

Američanom prudko zdražejú počítače aj oblečenie z Číny

Biely dom sa pomocou ciel snaží vytvoriť tlak na Peking, aby znížil prebytok Číny v obchodovaní so Spojenými štátmi.

V USA sa zrejme bude zdražovať. Ceny by mali vzrásť takmer štyritisíc druhom tovarov dovezených z Číny, na ktoré sú USA pripravené zaviesť clá vo výške 25 percent. Na zozname sú mobily, laptopy, mäso aj móda. Naopak, administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa neuvalí clá na lieky alebo vzácne minerály. Niektoré z nich sú dôležité pre výrobu elektromobilov a obranný či farmaceutický priemysel. Navrhovaný zoznam zahŕňa takmer všetky spotrebiteľské výrobky, ktorých sa netýkali predchádzajúce clá. Tie sa vzťahovali na čínsky dovoz v ročnom objeme približne 250 miliárd dolárov. O konkrétnom pláne informoval Úrad amerického obchodného splnomocnenca. Spojené štáty zvažujú uvalenie ciel na tovar dovážaný z Číny v hodnote približne 300 miliárd dolárov ročne.

Vyhliadky na ešte väčšiu eskaláciu sporu dvoch najväčších svetových ekonomík, ktorý by mohol vykoľajiť globálnu ekonomiku, viedli k prudkým výpredajom na akciových trhoch. Najvyšší diplomat čínskej vlády, štátny radca Wang I, však počas návštevy v Rusku prešiel na zmierlivejší tó

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.