Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2019, 00:00

Do Cannes mieria tisíce ľudí a stovky miliónov eur

Na festivale sa už 60. raz uskutoční Filmový trh, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou festivalu pre filmový biznis.

Do Cannes mieria tisíce ľudí a stovky miliónov eur
Zdroj: Reuters

„Festival je hus, ktorá znáša zlaté vajcia,“ cituje portál televízie France 24 jedného z recepčných hotela Herve v meste Cannes. Do Cannes, ktoré je dejiskom najsledovanejšieho filmového festivalu, sa totiž každoročne zbiehajú tisícky médií, umelcov, divákov. A to má obrovský vplyv na ekonomiku mesta aj regiónu na Francúzskej riviére. Len predvlani priniesol festival mestu takmer dvesto miliónov eur.

Jeden z najprestížnejších festivalov sveta, ktorý sa oficiálne začal v utorok večer, je pritom tento rok spojený so 60. výročím. To oslavuje najväčší svetový Filmový trh, ktorý je dnes paralelnou a neodmysliteľnou súčasťou festivalu pre filmový biznis – produkciu, distribúciu a internetové platformy.

Jeho začiatky boli pritom skromné: zhruba 20 účastníkov sa stretlo v jednej projekčnej miestnosti na streche starej budovy. Išlo však o zárodok akcie, ktorá okolo seba okamžite sústredila pozornosť. V nasledujúcich rokoch sa už pravidelne prenajímali všetky kiná na známej Rue d´Antibes na platené premietania. V rámci týždeň trvajúceho festivalu sa v Cannes sústredil filmový obchod ako pri profesionálnych aktivitách v Paríži počas pol roka. Nečudo, už v máji 1961 bol trh oficiálne integrovaný do festivalu a odvtedy spoluurčuje nezameniteľnú tvár canneskej top udalosti.


Jubilujúci trh ohlásil niekoľko dní pred otvorením aktuálneho ročníka rekordné čísla: do konca apríla potvrdilo svoju účasť 7 600 ľudí, čo predstavuje 23-percentný nárast registrovaných záujemcov. Viac ako polovica zo všetkých profesionálov príde zo Spojených štátov, z Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka a Číny. Už dlho pritom platí, že ak niekto chce uspieť v tomto biznise, práve na Marché du Film nesmie chýbať.

Hviezdy festivalu
Víťazné snímky festivalu bude vyberať deväťčlenná porota na čel

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.