Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2019, 11:29 Aktualizované dňa 15.05.2019 o 11:50

Rast ekonomiky eurozóny sa na začiatku roka zrýchlil, región ťaží z konca recesie v Taliansku

V medziročnom porovnaní sa HDP eurozóny v prvom štvrťroku zvýšilo o 1,2 percenta.

Rast ekonomiky eurozóny sa na začiatku roka zrýchlil, región ťaží z konca recesie v Taliansku
Zdroj: Reuters

Rast ekonomiky eurozóny v tohtoročnom prvom štvrťroku zrýchlil na 0,4 percenta z 0,2 percenta v závere minulého roka. Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat. Potvrdil tak svoj odhad z konca minulého mesiaca.

Ekonomika eurozóny v tohtoročnom prvom štvrťroku ťažila z obnovenia hospodárskeho rastu v Nemecku a z konca recesie v Taliansku. V celej Európskej únii hospodársky rast zrýchlil na 0,5 percenta z 0,3 percenta v minulom štvrtom kvartáli.

V medziročnom porovnaní sa hrubý domáci produkt eurozóny v prvom štvrťroku zvýšil o 1,2 percenta, teda rovnakým tempom ako vo štvrtom kvartáli. V celej EÚ zostalo tempo medziročného rastu takisto bez zmeny, a to na 1,5 percenta.

Európska komisia minulý týždeň mierne znížila odhad rastu ekonomiky eurozóny aj EÚ pre celý tento rok. V EÚ by sa mal HDP podľa novej prognózy zvýšiť o 1,4 percenta a v eurozóne o 1,2 percenta. Oba odhady sú tak o 0,1 percentuálneho bodu nižšie ako vo februárovej prognóze komisie.

Hospodársky rast by mal navyše výrazne spomaliť v porovnaní s vlaňajškom, kedy sa HDP v Únii zvýšilo o dve percentá a v krajinách eurozóny o 1,9 percenta.

Na hospodárske vyhliadky Európy má podľa Komisie negatívny vplyv spomaľovanie rastu svetovej ekonomiky. Na budúci rok však Komisia predpokladá zrýchlenie hospodárskeho rastu v EÚ na 1,6 percenta a v eurozóne na 1,5 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.