Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 00:00

Trump znervózňuje. Investori menia plány

Svetové trhy zažívajú pre výpredaje náročné obdobie. Investori peniaze radšej vkladajú do istoty, vďaka čomu sa darí dlhopisom a zlatu.

Trump znervózňuje. Investori menia plány
Zdroj: Reuters

S rizikom slabne chuť. Akcie na finančných trhoch zažívajú len pár týždňov po historických maximách krušné chvíle, pod ktoré sa podpísalo najmä obnovené obchodné napätie medzi Washingtonom a Pekingom. Situáciu aktuálne využívajú bezpečné prístavy, ktoré začínajú vystrašení investori vyhľadávať čoraz častejšie. Rizikový apetít sa tak obmedzil a zmenil sa apetít istoty, z čoho profitujú hlavne dlhoročné cenné papiere spoľahlivých krajín s klesajúcimi výnosmi či zlato.

K slabším číslam na finančných trhoch sa okrem obchodného napätia pridali problémy na celom svete od slabnúceho hospodárstva Číny cez stále nedoriešený rozvod Londýna s Bruselom, slabšie výkony veľkých ekonomík až po problémy krajín rozvíjajúcich sa trhov. „Pod korekcie sa tiež podpísala holubičia rétorika Fedu, keď jeho ostatné zasadnutie naznačilo, že nie je pripravený preventívne znížiť sadzby, pretože slabosť inflácie pokladá len za prechodnú,“ dopĺňa analytik J&T Banky Stanislav Pánis. A napokon sú investori opatrenejší aj pre dĺžku aktuálneho hospodárskeho cyklu, ktorý trvá už desať rokov, a jeho životnosť sa blíži ku koncu.


Dolár na výslní
Dolárový index alebo hodnota americkej meny v porovnaní s košom zahraničných menových sústav, medzi ktoré patria spoločná európs

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.