Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 00:00

Finančné domy sa snažia povzbudiť dopyt, zlacňujú hypotéky

Finančné domy sa snažia povzbudiť dopyt, zlacňujú hypotéky
Zdroj: Reuters

Sadzby hypotekárnych úverov narazili, aspoň dočasne, na strop. V Česku osem zo 14 poskytovateľov znížilo počas apríla svoje úrokové sadzby. A ďalší predĺžili akčné ponuky so zvýhodnenými podmienkami. Navyše sa nedá čakať, že by v najbližšom čase sa zvyšovaním sadzieb znovu začali. A to aj napriek tomu, že Česká národná banka zdvihla začiatkom mesiaca svoje úroky na rovné dve percentá.

„Na trhu je vysoká konkurencia a banky majú záujem úverovať. Napriek zvýšeniu sadzieb Českej národnej banky môže v máji ešte dochádzať k ďalšiemu zlacňovaniu hypoték. A to tak prostredníctvom zníženia úrokových sadzieb, ako znížených poplatkov,“ hovorí riaditeľ maklérskej spoločnosti Golem Finance Libor Ostatek. Banky si radšej ukroja zo svojej marže, aby získali nového klienta.

Prebytok likvidity
Priemerná sadzba ponuky pri najbežnejšej hypotéke do 80 percent hodnoty nehnuteľnosti klesla v apríli na 2,92 percenta, niektoré banky však minimálne sadzby stlačili až ku 2,5 percenta. Podľa Ostateka by sa priemer mohol pod troma percentami udržať minimálne do leta. „V treťom a štvrtom štvrťroku zatiaľ očakávame mierny rast,“ dodáva Ostatek.


Zvýšenie základných sadzieb Českej národnej banky budú do úrokov pri hypotékach banky premietať len zv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.