Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2019, 00:00

V Európe chýba cibuľa, jej cena je na Slovensku na maxime

Obchodníci aktuálne dopredávajú slovenskú cibuľu a siahajú po novozélandskej či rakúskej.

V Európe chýba cibuľa, jej cena je na Slovensku na maxime
Zdroj: Rick/Flickr

Minuloročné sucho si vyberá ďalšiu daň. Tentoraz jeho dôsledky na vlastnej koži pociťujú obchodníci, ktorí musia zháňať cibuľu po celom svete. V dôsledku klimatických podmienok je totiž aktuálne v celej Európe nedostatok cibule i ďalšej dovozovej zeleniny.

Preto dnes slovenskí zákazníci môžu nájsť na pultoch namiesto cibule od slovenských dodávateľov napríklad takú, ktorá k nám putuje takmer 18-tisíc kilometrov z Nového Zélandu. A nedostatok tejto zeleniny automaticky dvíha aj jej cenu. Kým vlani v apríli bol kilogram cibule dostupný za 57 centov, minulý mesiac zákazníci za rovnaké množstvo zaplatili 1,20 eura, informuje Štatistický úrad. Cena za kilogram sa teda nápadne podobá jednotkovej cene exotického ovocia, ako sú napríklad banány či pomaranče. V Česku bola už cena týchto komodít cenou nedostatkovej cibule pokorená.


Míňajú sa aj poľské zásoby
Celý problém spočíva v tom, že sucho, ktoré vlani zasiahlo Európu, sa podpísalo pod nižšie úrody v hlavných producentských územiac

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.