Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 21:01

Transnefť poskytne odškodné za kontamináciu ropovodu Družba

Na konci apríla sa do ropovodu Družba dostala ropa znečistená organickými chloridmi, ktoré môžu poškodiť rafinérie.

Transnefť poskytne odškodné za kontamináciu ropovodu Družba
Zdroj: Reuters

Ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť odškodní všetkých, ktorí preukážu skutočnú ujmu v dôsledku kontaminácie ropy v ropovode Družba. Uviedol to dnes podľa agentúry Reuters podpredseda ruskej vlády Dmitrij Kozak. Ropovodom Družba tečie ropa aj na Slovensko.

Na konci apríla sa do ropovodu Družba dostala ropa znečistená organickými chloridmi, ktoré môžu poškodiť rafinérie. Krajiny napojené na Družbu preto dovoz prostredníctvom tohto ropovodu zastavili.

Ruský minister energetiky Alexander Novak v stredu uviedol, že škody spôsobené kontamináciou ropovodu Družba by nemuseli prekročiť 100 miliónov dolárov.

Upozornil však, že ešte chýba vyhodnotenie škôd v Bielorusku, na Ukrajine a v európskych krajinách.

Ropovod vedúci z Ruska sa v Bielorusku rozdeľuje na dve vetvy. Severná vedie do Poľska a Nemecka, južná potom cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky.

Kozak dnes uviedol, že plné posúdenie rozsahu škôd môže trvať tri až štyri týždne. Dodal, že na poskytnutie zoznamu podnikov, ktoré by mali odškodné dostať, je zatiaľ príliš skoro. Pozornosť sa teraz podľa neho sústredí na riešenie dôsledkov kontaminácie.

Transnefť v stredu uviedol, že 21. až 22. mája by čistá ruská ropa mala ropovodom Družba doraziť na Slovensko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.