Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2019, 22:24

Boeing oznámil dokončenie vylepšeného softvéru pre lietadlá 737 MAX

Firma dodala, že teraz poskytuje požadované údaje americkému Federálnemu úradu pre letectvo.

Boeing oznámil dokončenie vylepšeného softvéru pre lietadlá 737 MAX
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Boeing dnes ohlásila dokončenie vývoja vylepšeného softvéru pre lietadlá 737 MAX, ktorých prevádzka bola prerušená po tragických nehodách v Indonézii a Etiópii.

Firma dodala, že teraz poskytuje požadované údaje americkému Federálnemu úradu pre letectvo (FAA). Následne chce s úradom pracovať na harmonograme certifikačného testovacieho letu.

"Veríme, že stroje 737 MAX s aktualizovaným softvérom budú jednými z najbezpečnejších lietadiel, aké kedy lietali," uviedol šéf podniku Dennis Muilenburg.

FAA na budúci štvrtok plánuje stretnutie s regulátormi leteckej prepravy z celého sveta, aby ich oboznámil s hodnotením softvérových úprav Boeingu a nového výcviku pilotov, napísala agentúra Reuters.

Boeing podľa Reuters dúfa, že softvérové ​​prezentácie a výcvik pilotov pomôžu zabrániť tomu, aby chybné dáta spustili stabilizačný systém MCAS, ktorý bol aktivovaný pri oboch nehodách,

Boeing 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines sa 10. marca zrútil krátko po štarte z etiópskej Addis Abeby. Na palube bolo 157 ľudí, nikto neprežil. Rovnaký stroj mal nehodu vlani v októbri, keď lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Lion Air so 181 pasažiermi a ôsmimi členmi posádky na palube havarovalo krátko po štarte z letiska v Jakarte. Ani vtedy nešťastie nikto neprežil.

Prerušenie prevádzky lietadiel 737 MAX má negatívny vplyv na hospodárske výsledky Boeingu. Podnik v polovici marca v dôsledku nehôd pozastavil dodávky strojov 737 MAX zákazníkom. Začiatkom apríla potom oznámil, že sa rozhodol dočasne znížiť tempo ich výroby takmer o pätinu na 42 strojov mesačne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.