Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2019, 11:13

Inflácia v eurozóne vzrástla, priblížila sa k cieľu ECB

Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat, ktorý tak potvrdil predbežné údaje zo začiatku mája.

Inflácia v eurozóne vzrástla, priblížila sa k cieľu ECB
Zdroj: Reuters

Miera inflácie v krajinách eurozóny v apríli vystúpila na 1,7 percenta z 1,4 percenta v marci. Priblížila sa tak k cieľu Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá chce mať infláciu tesne pod dvomi percentami.

Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat, ktorý tak potvrdil predbežné údaje zo začiatku mája. V celej Európskej únii potom miera inflácie v apríli vystúpila na 1,9 percenta z marcových 1,6 percenta.

Vlani v apríli predstavoval medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne 1,2 percenta a v EÚ 1,5 percenta.

Najviac rástli ceny energií

V eurozóne tento rok v apríli najviac vzrástli ceny energií a služieb. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny čerstvých potravín a energií, sa zvýšila na 1,4 percenta z marcových 1,0 percenta. Bez zahrnutia cien energií, potravín, alkoholu a tabaku inflácia predstavovala 1,3 percenta.

Ceny energií v apríli stúpli o 5,3 percenta, rovnako ako v marci. Ceny potravín, alkoholu a tabaku sa zvýšili o 1,5 percenta po marcovom raste o 1,8 percenta. Ceny v službách, ktoré sú kľúčovým sektorom ekonomiky eurozóny, potom vzrástli o 1,9 percenta. V predchádzajúcom mesiaci rast predstavoval 1,1 percenta.

Najnižšia miera inflácie v rámci EÚ bola v apríli v Chorvátsku, kde predstavovala 0,8 percenta, nasleduje Dánsko a Portugalsko s rastom 0,9 percenta. Najvyššia bola inflácia v Rumunsku (4,4 percenta) a Maďarsku (3,9 percenta). Na Slovensku dosiahla 2,4 percenta. 

Rekordne nízke sadzby

ECB sa usiluje o to, aby sa inflácia pohybovala tesne pod dvoma percentami. Centrálna banka sa snaží infláciu aj hospodársky rast v eurozóne podporovať rekordne nízkymi úrokovými sadzbami.

Vlani v decembri ukončila program nákupov dlhopisov, v poslednej dobe sa ale hovorí o tom, že by ECB mohla podporiť ekonomiku aj prostredníctvom novej ponuky lacných úverov pre komerčné banky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.