Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2019, 15:25

Trump odložil rozhodnutie o clách na dovoz áut do USA

Donald Trump chce týmto krokom zabezpečiť viac času pre obchodné rozhovory s Európskou úniou a Japonskom.

Trump odložil rozhodnutie o clách na dovoz áut do USA
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump odložil rozhodnutie o zavedení dodatočných ciel na dovoz automobilov a automobilových súčiastok do Spojených štátov o šesť mesiacov. Oznámil to dnes Biely dom.

Trump chce týmto krokom zabezpečiť viac času pre obchodné rozhovory s Európskou úniou a Japonskom.

Trump však podľa Bieleho domu súhlasí s názorom, že dovoz áut a automobilových súčiastok môže ohrozovať národnú bezpečnosť USA.

Americký prezident mal do soboty rozhodnúť o odporúčaní ministerstva obchodu ohľadom ochrany amerického automobilového priemyslu pred dovozom kvôli národnej bezpečnosti.

Teraz však nariadil, aby obchodný splnomocnenec USA Robert Lighthizer pokračoval v rokovaniach a do 180 dní predložil novú správu, uviedla agentúra Reuters.

Trump v minulosti uviedol, že uvažuje o uvalení až 25-percentných ciel. Európska komisia opakovane varovala, že by v takom prípade prikročila k odvetným opatreniam. Komisia tiež upozornila, že zavedenie nových ciel na dovoz áut a automobilových súčiastok do USA by poškodilo aj americký automobilový priemysel.

Popredné svetové automobilky vlani varovali, že 25-percentné clo by výrazne zvýšilo ceny automobilov v USA a mohlo by viesť k zániku stoviek tisíc pracovných miest. Nemecký hospodársky inštitút Ifo odhadol, že zavedenie cla by v dlhodobom výhľade mohlo znížiť vývoz áut z Nemecka do USA o polovicu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.