Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2019, 19:05

USA by mohli dočasne uvoľniť reštrikcie uvalené na Huawei

Ministerstvo obchodu USA by Huawei mohlo dočasne umožniť nakupovať americké súčiastky, aby zostala zachovaná spoľahlivosť sietí a existujúceho sieťového vybavenia.

Huawei
Zdroj: TASR/AP

Americké ministerstvo obchodu by čoskoro mohlo dočasne uvoľniť reštrikcie uvalené na čínsku spoločnosť Huawei. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorca rezortu. Takýto krok by mal obmedziť škody, ktoré môžu vzniknúť existujúcim americkým zákazníkom firmy.

Americké ministerstvo obchodu spoločnosť Huawei vo štvrtok s okamžitou platnosťou zaradilo na čiernu listinu, čo jej znemožnilo kupovať americké súčiastky bez súhlasu vlády USA.

Čínsky minister zahraničia medzitým dnes v rozhovore so svojím americkým náprotivkom obvinil Washington z poškodzovania záujmov Číny a čínskych podnikov, píše agentúra Reuters.

Ministerstvo obchodu USA by Huawei mohlo dočasne umožniť nakupovať americké súčiastky, aby zostala zachovaná spoľahlivosť sietí a existujúceho sieťového vybavenia, uviedla hovorkyňa rezortu. Výnimka by trvala 90 dní, ani v tomto období by však čínska firma nesmela nakupovať americké súčiastky za účelom výroby nového tovaru, dodala hovorkyňa.

Americké tajné služby podozrievajú Huawei zo spolupráce s čínskou rozviedkou, firma to ale popiera. Štvrtkové rozhodnutie amerického ministerstva obchodu by podľa analytikov mohlo ohroziť aktivity čínskeho podniku i jeho dodávateľov a spomaliť výstavbu mobilných sietí piatej generácie (5G).

Americké nariadenie o reštrikciách, ktoré už nadobudlo účinnosť, postihlo Huawei a 68 pobočiek spoločnosti v 26 krajinách. Huawei považuje rozhodnutie amerického ministerstva obchodu za bezdôvodné a za porušenie práv firmy.

Z dočasnej licencie by mohli mať prínos napríklad poskytovatelia prístupu k internetu a mobilných telefónnych služieb v riedko obývaných miestach, ako je Wyoming a východný Oregon, ktorí v posledných rokoch nakupovali od spoločnosti Huawei sieťové vybavenie, napísala agentúra Reuters.

Z celkovo 70 miliárd dolárov, ktoré Huawei v roku 2018 vynaložila na nákup komponentov, inkasovali 11 miliárd dolárov americké firmy ako sú Qualcomm, Intel a Micron Technology.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.