Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 09:27

Skutočné víťazstvo pre obe strany. Kanada zrušila odvetné clá na americké produkty

Reagovala tak na zrušenie dovozných ciel na svoju oceľ a hliník zo strany Washingtonu.

Skutočné víťazstvo pre obe strany. Kanada zrušila odvetné clá na americké produkty
Zdroj: Reuters

Kanada zrušila odvetné dovozné clá na americké výrobky, okrem ciel na oceľ aj na bourbon, čokoládu, džúsy, kečup a iné produkty. Reagovala tak na zrušenie dovozných ciel na svoju oceľ a hliník zo strany Washingtonu.

Kanadský minister financií Bill Morneau oznámil zrušenie dovozných ciel na americké produkty v pondelok večer, deň po tom, ako USA oficiálne zrušili clá na kanadské výrobky. Obe krajiny spolu s Mexikom dosiahli dohodu, v rámci ktorej rušia dovozné clá na oceľ vo výške 25 percent a hliník vo výške 10 percent minulý týždeň.

"Zrušenie (amerických) ciel a odvetných ciel je skutočným víťazstvom pre obe strany a veľmi dobrá správa pre kanadských a amerických pracovníkov, pre naše komunity a ekonomiky," povedal Morneau.

Ako uviedli kanadské médiá, Kanada získala z odvetných ciel na americký tovar za posledný rok približne 1,27 miliardy dolárov (1,14 miliardy eur). Všetky príjmy z týchto ciel získa kanadský oceliarsky a hlinikárenský sektor.

Pridalo sa aj Mexiko

Podobne ako Kanada aj Mexiko zrušilo clá na americké produkty, ktoré zaviedlo v rámci odvety za uvalenie dovozných ciel Američanmi na jeho oceľ a hliník.
Americký prezident Donald Trump minulý rok zaviedol dovozné clá na oceľ a hliník z viacerých krajín vrátane Kanady a Mexika, pričom ako dôvod uviedol "ohrozenie národnej bezpečnosti". Kanada, ktorá je známa ako spojenec USA, sa cítila zvlášť dotknutá a zavedenie ciel označila za urážku.

Odvetné clá preto vyberala tak, aby sa čo najviac dotkli vplyvných republikánov alebo štátov USA, ktoré sú vo voľbách kľúčové a nespokojnosť tamojších spotrebiteľov môžu politici zvlášť pocítiť. K výrobkom, na ktoré Ottawa clá uvalila, preto patril bourbon z Kentucky, domovského štátu lídra republikánskej väčšiny v Senáte Mitcha McConnella.

Ďalej to boli kosačky na trávu, jogurty či konzervovaná zelenina z firiem vo Wisconsine, domovskom štáte bývalého šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana. Okrem toho uvalila clá na výrobky z čokolády a na toaletný papier.

Tie patria ku kľúčovým exportným artiklom štátu Pennsylvánia, kde pôsobia cukrovinkársky koncern Hershey a papierenská spoločnosť Scott Paper Company. Podobný krok urobila Kanada aj voči inému pre voľby kľúčovému štátu Florida a jej produktu - pomarančovému džúsu.

Obchodný konflikt s Čínou

K zrušeniu ciel Washingtonom voči Kanade a Mexiku dochádza v situácii, keď USA zintenzívnili konflikt s Čínou. Okrem severoamerických obchodných partnerov zmiernil Trump svoje postoje v poslednom období aj voči Turecku, Japonsku a Európskej únii.

Minulý týždeň znížili USA dovozné clá na tureckú oceľ z 50 % na 25 % a čo sa týka dovozných ciel na autá z EÚ a Japonska, Trump odložil rozhodnutie o šesť mesiacov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.