Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 14:04

USA chcú uvaliť sankcie za plynovod Nord Stream 2, Rusko sa nebojí

Projekt plynovodu Nord Stream 2 sa stretol so silnou kritikou Spojených štátov a časti európskych krajín.

USA chcú uvaliť sankcie za plynovod Nord Stream 2, Rusko sa nebojí
Zdroj: Reuters

Schválenie amerického zákona, ktorý obsahuje reštrikcie voči firmám a osobám podieľajúcim sa na výstavbe plynovodu Nord Stream 2, možno čakať v blízkej budúcnosti.

Podľa agentúry Reuters to dnes v Kyjeve povedal minister energetiky USA Rick Perry. Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina dal však v reakcii najavo, že tento krok Washingtonu Kremľu veľké starosti nerobí.

Projekt plynovodu Nord Stream 2, vedúceho z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora, sa stretol so silnou kritikou Spojených štátov a časti európskych krajín. Dôvodom je obava, že sa tak zvýši závislosť Európskej únie, pokiaľ ide o plyn, na Rusku.

"Opozícia voči plynovodu Nord Stream 2 je v Spojených štátoch stále živá a silná," povedal Perry na tlačovej konferencii v ukrajinskej metropole, kam prišiel na inauguráciu nového prezidenta Volodymyra Zelenského.

"Senát Spojených štátov návrh zákona schváli, Snemovňa reprezentantov ho potvrdí a potom ho dostane prezident, ktorý to podpíše, a budú sankcie za Nord Stream 2," vyhlásil presvedčivo minister.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov v reakcii na Perryho slová povedal, že Kremeľ je presvedčený o tom, že stavba plynovodu bude dokončená bez ohľadu na možné reštrikcie Spojených štátov. Poukázal okrem iného na skutočnosť, že ide o medzinárodný projekt, ktorý je už z nemalej časti realizovaný.

"Je to medzinárodný projekt, na ktorom sa zúčastňuje celá skupina mocných medzinárodných gigantických spoločností. Projekt je už z veľkej časti realizovaný, zabezpečené je z veľkej časti financovanie, dosť rýchlo sa postupuje," vysvetlil Peskov presvedčenie o tom, že stavba bude dokončená cez prípadné sankcie USA. Plynovod má byť hotový do konca tohto roka.

Perrym spomínaný návrh zákona predložili v utorok spoločne republikánsky senátor Ted Cruz a jeho demokratická kolegyňa Jeanne Shaheenová. "Nord Stream 2 ohrozuje energetickú bezpečnosť Európy a národnú bezpečnosť Ameriky," zdôvodnil tento legislatívny počin Cruz. "Spojené štáty skrátka nemôžu dovoliť Rusku ovládnuť energetickú budúcnosť Európy," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.