Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2019, 12:03

Zoznam sa môže rozšíriť. USA zvažuje dať na čiernu listinu okrem Huawei aj ďalšie čínske firmy

Americké podniky by tak potrebovali špeciálne povolenie, aby im mohli dodávať svoje produkty.

Zoznam sa môže rozšíriť. USA zvažuje dať na čiernu listinu okrem Huawei aj ďalšie čínske firmy
Zdroj: Reuters

Americká vláda zvažuje, že na čínskeho výrobcu kamerových systémov Hikvision a ďalšie čínske podniky pôsobiace v tomto odvetví uvalí podobné obchodné reštrikcie ako na spoločnosť Huawei. Informujú o tom noviny The New York Times a agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.

Firma Hikvision by sa podľa denníka The New York Times mohla rovnako ako Huawei dostať na čiernu listinu. Americké podniky by tak potrebovali špeciálne povolenie, aby jej mohli dodávať svoje produkty.

​Podľa agentúry Bloomberg zvažujú Spojené štáty takéto reštrikcie aj u ďalších čínskych firiem, vrátane výrobcu kamerových systémov Dahua. Akcie spoločností Hikvision a Dahua dnes v reakcii na tieto správy výrazne oslabili.

Zdroje agentúry Bloomberg tvrdia, že administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa znepokojuje úloha týchto podnikov pri represívnych opatreniach voči ujgurskej menšine na západe Číny. Panujú údajne tiež obavy z využívania produktov týchto firiem pri špionáži.

Trhová hodnota spoločnosti Hikvision dosahuje približne 37 miliárd dolárov. Firmu z viac ako dvoch pätín vlastnia čínske štátne podniky, píše agentúra Reuters.

Nové reštrikcie by mohli prehĺbiť napätie v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou. Krajiny spolu od minulého roka vedú obchodnú vojnu, v rámci ktorej na seba vzájomne uvaľujú nové clá.

Čínsky veľvyslanec v USA Tchien-kchaj dnes uviedol, že americké reštrikcie voči čínskemu výrobcovi telekomunikačných zariadení Huawei nemajú "akékoľvek opodstatnenie a dôkazy" a sú politicky motivované. Americké tajné služby podozrievajú Huawei zo spolupráce s čínskou rozviedkou, čo ale firma popiera.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.