Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2019, 15:23

Portugalsko je otvorené čínskym peniazom, plánuje vydať panda dlhopisy

Portugalsko skúma emisiu panda dlhopisov od roku 2017.

Portugalsko je otvorené čínskym peniazom, plánuje vydať panda dlhopisy
Zdroj: Reuters

Portugalsko plánuje vydať na budúci týždeň dlhopisy v čínskej mene. Stane sa tak prvou krajinu eurozóny, ktorá ponúkne investorom tzv. panda dlhopisy denominované v renminbi za približne 240 miliónov eur. Oznámilo to v stredu ministerstvo financií v Lisabone.

Portugalsko patrí medzi európske krajiny najviac otvorené čínskym investíciám. Podľa hovorcu ministerstva financií Lisabon plánuje vydať trojročné dlhopisy v hodnote 2 miliárd jüanov (259,47 milióna eur).

„Cieľom tejto emisie je vstúpiť na veľký trh so silnou likviditou,“ povedal pre spravodajský portál ECO štátny tajomník ministerstva financií Ricardo Mourinho Félix.

Avšak podiel portugalských panda dlhopisov predstavuje len malú časť z plánovaného objemu dlhopisov v celkovej výške 16 miliárd eur, ktoré krajina plánuje vydať tento rok.

Portugalsko skúma emisiu panda dlhopisov od roku 2017. Práca na tomto projekte sa zintenzívnila po návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v novembri minulého roka, informovali noviny Jornal de Negócios.

Poľsko sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá vydala vládne dlhopisy na čínskom trhu v roku 2016.

Portugalsko bolo nútené v roku 2011 požiadať eurozónu a Medzinárodný menový fond o záchranný balík vo výške 78 miliárd eur. V roku 2014 vystúpilo zo záchranného programu a vrátilo sa na dlhové trhy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.