Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2019, 00:00

Za top nárastom cien elektriny sú emisie

Za nárastom cien stojí podľa analytikov ropa aj reforma obchodovania s uhlíkom.

Za top nárastom cien elektriny sú emisie
Zdroj: Dreamstime

Zhasínať svetlo a šetriť kúrením či klimatizáciou sa nám oplatí čoraz viac. Ceny elektriny totiž dlhodobo rastú a podľa najnovších údajov Eurostatu naberajú aj na tempe – vlani bolo medziročné zdražovanie najvýraznejšie od roku 2012. Analytici preto upozorňujú, že tento rok bude pre všetkých odberateľov veľmi zložitý. Okrem výrazných fluktuácií cien máme totiž najvyššie ceny za niekoľko rokov – priemerná cena elektriny pre európsku domácnosť bola o 10 centov za sto kilowattov vyššia ako v druhej polovici roku 2015, pôvodného rekordu poslednej dekády. Podľa nových štatistík Eurostatu cena elektriny pre domácnosti zdražela medzi rokom 2017 a 2018 priemerne o 3,5 percenta. Príčin týchto zdražovaní je hneď niekoľko, najmä však reforma systému obchodovania s uhlíkom, ktorý zdražil emisné povolenky, ale aj výrazné zdražovanie ropy.

Najviac si priplatili za fosílne palivá
„Jedným zo zásadných dôvodov rastu cien elektriny bola reforma systému obchodovania s uhlíkom, ktorá zdražuje prevádzku elektrárňam spaľujúcich uhli

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.