Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2019, 00:00

Video: Karaoke ako zbraň propagandy. Číňania oslavujú obchodnú vojnu s USA

Obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou je v plnom prúde.

Video: Karaoke ako zbraň propagandy. Číňania oslavujú obchodnú vojnu s USA
Zdroj: Reuters

V Číne vznikla propagandistická pieseň o obchodnej vojne s USA. Tamojšia vláda ju využíva ako nástroj upevnenia moci Číny a rozdúchania protiamerickej nálady obyvateľov.

Možno aj preto je video so skladbou koncipované ako karaoke a milióny Číňanov si ju môžu spievať.

Obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou je v plnom prúde a práve preto vznikla v Číne propagandistická pieseň, ktorá sa po Čínskom internete rýchlo rozšírila.

Pochádza od čínskeho textára Čao Liang-tchiena a nesie názov Obchodná vojna. Autor ju zverejnil v piatok 17. mája v čínskej mobilnej aplikácii WeChat. Za týždeň nazbierala státisíce prezretí a dočkala sa už aj sprievodného videoklipu.

Melódiu si skladba vypožičala z čínskeho vojnového protijaponského filmu Tunnel Warfare (Vojna v tuneloch) z roku 1965.

"Tento film som si vybral, pretože pripomína podobnú situáciu, akej dnes Čína čelí," povedal Čao. "Od doby, čo prepukla obchodná vojna, som cítil nutkanie niečo urobiť," dodal.

Propagandistická pieseň o terajšom obchodnom spore medzi Spojenými štátmi a Čínou obsahuje dôraznú kritiku USA a sľubuje im porážku. Text poukazuje na veľké zhoršenie obchodných vzťahov so Spojenými štátmi. Doslova sa v ňom hovorí:

Obchodná vojna, obchodná vojna / Tejto výzvy sa nebojíme.

Nad Pacifikom sa odohráva boj / Jeho súčasťou sa stala nová Hodvábna cesta.

Ak chce zločinec bojovať / Porazíme ho tak, že ho vystrašíme.

Aj keď pieseň má veľký úspech, nájdu sa aj takí, ktorí s ňou nesúhlasia. Ako napísal jeden z užívateľov sociálnej siete Weibo. Ľudia sú znepokojení tým, že Čína propaguje pieseň o obchodnej vojne. "Tento spôsob myslenia nás stavia na úroveň Severnej Kórey," poznamenal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.