Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2019, 00:00

Boeingy MAX vzlietnu najskôr v júli, úrady sú však opatrné

Ak sa americkému výrobcovi podarí získať povolenie od Ferederálneho úradu rozlietať uzemnené maxy, v Európe mu to nemusí prejsť.

Boeingy MAX vzlietnu najskôr v júli, úrady sú však opatrné
Zdroj: Reuters

Americkému výrobcovi lietadiel Boeing svitla nádej. Americký federálny úrad pre letectvo predpokladá, že problémové stroje Boeing 737 MAX by sa mohli do vzduchu vrátiť ešte pred začiatkom júla. Americké aerolinky by tak nemuseli vo svojich plánoch na letnú sezónu zásadne predlžovať obdobie, po ktoré s lietadlami nepočítajú a počítať ani nemôžu.


Nedôveryhodná autorita
Riaditeľ amerického Federálneho leteckého úradu Daniel Elwell tvrdí, že úrad sa nezaviazal k žiadnemu časovému harmonogramu na recertifikáciu maxov. Termíny, ktoré kolujú v médiách, označil za „zbožné priania aerolínií“ a potvrdil, že jediný záväzný termín oznámia, „keď príde čas“. Naznačil však, že by to mohlo byť už v priebehu júla. „Verdikt amerického úradu pre letectvo je nádejný v tom, že už to teraz nie je len otázka, či stroje opäť vzlietnu, ale kedy,“ tvrdí Lukáš Kovanda, ekonóm Czech Fund. Upozorňuje, že v reakcii na tieto informácie stúpli akcie Boeingu. Môže to byť však len optimizmus trhu. „Ak by aj Boeing dostal od úradu povolenie, aby problémové stroje mohli opäť lietať, ešte to neznamená, že uzemnenie sa skončí

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.