Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2019, 08:12 Aktualizované dňa 27.05.2019 o 09:03

Fiat rokuje o fúzii s Renaultom, môže vzniknúť tretí najväčší výrobca áut na svete

Zlúčený podnik by ročne vyrábal zhruba 8,7 milióna áut.

Fiat rokuje o fúzii s Renaultom, môže vzniknúť tretí najväčší výrobca áut na svete
Zdroj: Reuters

Taliansko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) rokuje o fúzii s francúzskym Renaultom.

Spojením by vznikol tretí najväčší výrobca automobilov na svete za spoločnosťami Toyota a Volkswagen. Zlúčený podnik by ročne vyrábal zhruba 8,7 milióna áut. Fiat dnes tiež uviedol, že 50 percent nového podniku by pripadlo akcionárom FCA a 50 percent by vlastnili akcionári Renaultu.

Na rokovania oboch automobiliek o pripravovanom spojenia už v sobotu upozornili zdroje denníka Financial Times (FT). Francúzska firma prijatie ponuky od FCA podľa agentúry DPA dnes potvrdila a oznámila, že jej dozorná rada sa o nej dopoludnia poradí a následne sa k nej písomne ​​vyjadrí.

"Navrhovaná fúzia by dala vznik globálnemu výrobcovi automobilov, ktorý by bol vynikajúci čo do príjmov, objemu, ziskovosti a technológií a bol by prospešný aj pre akcionárov," uviedol vo svojom oznámení Fiat Chrysler. Ročne by podniky mohli ušetriť päť miliárd eur.

Renault už dlho tvorí alianciu s japonskými automobilkami Nissan a Mitsubishi. V tejto trojici vlani predali 10,76 milióna automobilov. Ak by sa k nim pridali vozidlá od FCA, bolo by to viac ako 15 miliónov vozidiel. Tým by výrazne predbehla doterajšieho lídra trhu Volkswagen, ktorý vlani predal 10,83 milióna vozidiel.

V portfóliu FCA sú okrem iného značky Alfa Romeo, Fiat, Chrysler, Dodge, Jeep alebo Maserati. Skupina podľa svojich údajov dáva prácu 199-tisíc zamestnancov.

Tlak na spoluprácu výrobcov automobilov zvyšuje potreba elektrifikácie, investícií do technológií pre prepojené a autonómne vozidlá a tiež sprísnenie emisných predpisov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.