Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2019, 10:10

Jeden z najhodnotnejších startupov chystá výrobu vlastného smartfónu, analytici sú skeptickí

Analytici ale predpovedajú, že snahy ByteDance stroskotajú, ako sa to už stalo Facebooku alebo Amazonu.

Jeden z najhodnotnejších startupov chystá výrobu vlastného smartfónu, analytici sú skeptickí
Zdroj: Reuters

Čínska firma ByteDance, vlastník populárnej streamovacej aplikácie TikTok, plánuje vkročiť do sveta hardvéru a vyrábať vlastné smartfóny.

Prístroj vybaví vlastnými aplikáciami vrátane spravodajstva, platformy pre krátke videá a hry. S odvolaním sa na informované zdroje to uviedol denník Financial Times.

Firma ByteDance sa s hodnotou 75 miliárd dolárov radí k najhodnotnejším start-upom na svete. Je tiež jednou z mála čínskych technologických podnikov, ktorým sa podarilo získať veľkú užívateľskú základňu mimo domáci trh vrátane Indie a USA.

Analytici ale predpovedajú, že snahy ByteDance stroskotajú, ako sa to už stalo Facebooku alebo Amazonu. Poukazujú na to, že týmto podnikom chýbajú skúsenosti a nedisponujú dodávateľskými reťazcami.

Okrem toho na masovom trhu už nie je miesto. Šancu môžu mať, len keď sa zamerajú na špecifický segment trhu a na určitý predinštalovaný softvér prilákajú určitých zákazníkov.

Zahraničnú expanziu ByteDance zrýchlila akvizície americkej aplikácie Musical.ly v roku 2017. Firma ale potom narazila na regulačné úrady v Indii aj v USA, kde jej Federálna komisia pre obchod vymerala pokutu 5,7 milióna dolárov kvôli údajnému zbieranie osobných informácií od detí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.