Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2019, 18:30

USA pre Nord Stream pohrozili európskym firmám. Nemôžeme súhlasiť so sankciami, tvrdí Šefčovič

  • V HNtelevízii sme sa rozprávali s eurokomisárom Marošom Šefčovičom.
  • Ako Šefčovič vníma projekt Nord Stream?
  • Hrozí nám ďalšia plynová kríza?
  • Ako hodnotí postoj Trumpa k plynovodu Nord Stream?
  • Odpovede sa dozviete vo videu.

Projekt Nord Stream 2 je najkomplikovanejšou vecou, akú som musel za posledných päť rokov riešiť, prezradil v rozhovore HNtelevízie eurokomisár pre energetiku Maroš Šefčovič.

Eurokomisár tvrdí, že "od svojho začiatku mal politický náboj a bol vnímaný ako projekt, ktorý mal vytrestať Ukrajinu." Šefčovič ďalej dodáva, že stavia do zložitej situácie krajiny strednej Európy.  

"Budeme pracovať na tom, aby bol tranzit cez Ukrajinu zachovaný," vysvetľuje. Šefčovič zároveň dodáva, že najväčšia obava je, aby sa nezrušil tranzit pre Ukrajinu, pretože z neho máme na Slovensku príjmy do štátneho rozpočtu. 

Šefčovič v rozhovore povedal, že sme na plynovú krízu oveľa lepšie pripravení. "Plyn si vieme zabezpečiť z rôznych zdrojov. Rozbieha sa aj obchod so skvapalneným plynom. Situáciu by sme zvládli," tvrdí eurokomisár.     

V súvislosti s plynovou krízou z roku 2009 povedal, že pre Rusko je dôležité vyslať signál, že je spoľahlivý dodávateľ plynu a pre Ukrajinu, že je spoľahlivá tranzitná krajina.   

Maroš Šefčovič sa pred nedávnom vrátil z návštevy USA, kde o projekte Nord Stream 2 diskutoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

​USA pre plynovod Nord Stream 2 pohrozili európskym firmám sankciami. "Návrh takéhoto zákona už je v americkom Kongrese," uviedol Šefčovič. 

"Môžem len ťažko súhlasiť, aby USA takto selektívnym spôsobom uvaľovali sankcie na európske firmy," povedal na margo postoja amerického prezidenta Šefčovič.  

​Americkým spojencom hovorím, že sme partnermi a treba diskutovať a až potom uvaľovať sankcie, uzatvára Šefčovič.

Viac sa dozviete vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.