Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2019, 11:51

Spor USA s Čínou platia všetci. Obchodná vojna môže stáť svet 600 miliárd dolárov

Pri súčasnej výške ciel na čínsky tovar by strata bola zhruba polovičná.

Ak sa prezidenti Donald Trump a Si Ťin-pching do dvoch rokov nedohodnú na obchodnom mieri, môže sa svetový hrubý domáci produkt podľa analytikov znížiť o takmer 600 miliárd dolárov. Stane sa tak v najhoršom predpokladanom prípade. Pri súčasnej výške ciel na čínsky tovar by strata bola zhruba polovičná.

Účet za obchodnú vojnu vystavili analytici agentúry Bloomberg. Podľa nich na napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou svet ako celok dopláca v každom z možných scenárov.

​Ak clá zostanú na súčasnej hodnote, bude strata oproti scenára bez obchodnej vojny zhruba 0,3 percenta svetového hrubého domáceho produktu. V najhoršom prípade potom bude dosahovať 0,6 percenta, čo predstavuje zhruba 600 miliárd dolárov.

Spojené štáty percentuálne stratia len o trochu viac. Podľa autorov analýzy, Dana Hansona a Toma Orlika, bude strata pri najhoršom scenári predstavovať asi 135 miliárd dolárov. Porazeným by bola aj Čína, ktorá by prišla o cca 0,9 percenta hrubého domáceho produktu, čo je zhruba 110 miliónov dolárov.

Najhorší scenár, ktorý analytici ponúkajú, nastane vo chvíli, keď sa splnia dve podmienky. Prvou z nich je splnenie amerických vyhrážok - vtedy by totiž začali platiť plošne 25 percentné clá na všetky čínske výrobky. Druhou je potom negatívna reakcia trhu, analýza počíta s možným prepadom o 10 percent.

Okrem hlavných aktérov sporu však obchodná vojna pravdepodobne tvrdo zasiahne aj menšie štáty, ktoré spadajú do čínskeho výrobného reťazca. Medzi tie patrí napríklad Taiwan, Južná Kórea alebo Indonézia.

Takmer jedno percento ich exportu totiž závisí na obchodovaní medzi Čínou a USA. Do Číny dodávajú predovšetkým elektronické súčiastky pre prístroje, ktoré potom kupujú Američania. Na americkej strane potom obchodná vojna z podobných dôvodov podľa dát Bloombergu ovplyvní Kanadu, Mexiko alebo Írsko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.