Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2019, 00:00

Euro funguje dobre, môžu ho pokaziť iba politici

Končiaci guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, ktorý krajinu previedol obdobím finančnej krízy, v exkluzívnom rozhovore hovorí o výzvach a kauzách, ktorým musel čeliť.

Euro funguje dobre, môžu ho pokaziť iba politici
Zdroj: HN Pavol Funtál

Keď ste nastupovali do funkcie guvernéra NBS v prvom funkčnom období, v HN vyšiel komentár, aby ste si kúpili kufor, lebo budete veľa cestovať. Naplnilo sa to?
Áno, funkcia guvernéra je poznamenaná aj cestovaním. Každý druhý týždeň je zasadnutie vo Frankfurte. Okrem toho bývajú zasadnutia Banky pre medzinárodné zúčtovanie v Bazileji, rokovania Medzinárodného menového fondu či rôzne bilaterálne stretnutia, konferencie. Na druhej strane rád cestujem aj súkromne, s manželkou. Teraz síce budem cestovať určite menej, ale základná zmena je, že pôjdem tam, kam chcem. Nie kam musím.

Končíte predčasne. Na Slovensku to nie je bežné.
V Európe to nie je výnimka. Mali sme veľkého guvernéra Axela Webera, Ewalda Nowotného, guvernéra Rakúska. Obaja skončili o rok skôr. Takže to nie je výnimočné, stáva sa to.

Čo bol hlavný dôvod na odchod?
Ak to mám povedať na rovinu, išlo o tlaky, ktoré sa začali pred Vianocami 2017 a bolo možné čítať ich v bulvárnej tlači. Z toho zasa vznikali iné tlaky. Boli útoky na kolegov, rodinu. Pokiaľ ide o mňa, keď som podal abdikáciu, útoky proti mojej osobe ustali. To bol najdôležitejší motív. Jednoducho ma to nebavilo, necítil som sa komfortne. Určite sa budete pýtať na kauzu Rapid Life. Tú nemal záujem riešiť nikto. Ani politicky, ani z pozície iných zložiek štátu. Dokonca ani médiá sa tým nezaoberali. Najviac sa tomu venoval váš komentátor Ľuboslav Kačalka a tiež sa možno stretol s nepríjemnosťami, ktoré z toho vyplývali.


Vy sám ste však spomínali aj stabilitu a budúce riziká pre NBS.
Áno, druhý motív bol, že pre banku je dobré stabilné prostredie. Asi ťažko vieme odhadnúť, aká stabilná bude koalícia a koho bude schopná vygenerovať. Peter Kažimír je veľmi dobrý kandidát. Je plný energie, o 15 rokov mladší ako ja. Má medzinárodné skúsenosti, odborne je tiež veľmi schopný. Nastala situácia, že sem môže prísť človek, ktorý vie banku posunúť a pomôcť jej preplávať cez turbulentnejšie a možno neisté obdobia.

Petrovi Kažimírovi bola vyčítaná jeho politická minulosť, keďže ide do inštitúcie, ktorá má byť absolútne apolitická. Nemôže to byť, aj v rámci eurozóny, pre NBS problém?
To, že ide z politickej funkcie, nie je problém. Veľa guvernérov malo politické funkcie. Napríklad aktuálny viceprezident ECB Luis de Guindos bol minister financií. Francúzsky guvernér François Villeroy de Galhau pracoval na ministerstvách, nemecký guvernér Jens Weidmann prišiel priamo z tímu Angely Merkelovej. Novým guvernérom Írska bude od septembra dokonca súčasný minister financií Nového Zélandu. Je skôr výnimkou, ak príde na post guvernéra človek, ktorý nemal žiadny kontakt s politikou. Následne je to na každom človeku, ako sa s novou pozíciou vysporiada. Ale myslím si, že Peter Kažimír to zvládne.

Vy dvaja sa poznáte dlhé roky.
Poznal som ho ešte ako študenta, pôsobil v študentskom parlamente. Ten bol vtedy dôležitý pre voľbu dekana. Takže istým spôsobom ovplyvnil, že prijal kandidatúru na pozíciu dekana. Veľa sme spolu komunikovali a našli sme k sebe pomerne blízky, kamarátsky vzťah. Za tých 30 rokov, čo sa poznáme, sme sa, samozrejme, zmenili, ale stále si vieme povedať dôležité veci z očí do očí.

Ako sa Národná banka za deväť rokov vášho pôsobenia zmenila?
Zmenila sa veľmi. No je to dané aj

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.