Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2019, 08:35

Huawei žaluje vládu USA. Chce zrušiť zákaz používania ich výrobkov

Spojené štáty vlani prijali zákon, ktorým označili Huawei za bezpečnostné riziko, a obmedzili tak prístup firmy na americký trh.

Huawei žaluje vládu USA. Chce zrušiť zákaz používania ich výrobkov
Zdroj: Reuters

Čínska telekomunikačná spoločnosť Huawei sa obrátila na súd v Spojených štátoch so žiadosťou, aby označil zákaz používania jej výrobkov federálnymi úradmi za protiústavný.

Informovali o tom dnes tlačové agentúry, podľa ktorých krok súvisí s už existujúcou žalobou, ktorou sa firma od marca domáha zrušenia amerického zákazu.

Spojené štáty vlani prijali zákon, ktorým označili Huawei za bezpečnostné riziko, a obmedzili tak prístup firmy na americký trh.

Podľa Washingtonu existuje nebezpečenstvo, že by prostredníctvom technológií dodávaných firmou mohla čínska vláda či tajné služby získavať citlivé informácie. Huawei popiera, že by akokoľvek spolupracovala s orgánmi komunistického štátu.

Firma v utorok požiadala súd v Texase, aby vyhlásil spomínaný zákon za protiústavný. Podľa právnika firmy je zákon "tyraniou" voči jednej spoločnosti, ktorej nedáva šancu sa brániť, čo odporuje americkej ústave.

Huawei sa už v marci obrátila na texaský súd s tým, že zákaz porušuje zákon a bráni firme v rovnej súťaži.

Utorková nová žaloba je ďalším krokom v spore Washingtonu a Pekingu, v ktorom sa Spojené štáty snažia presvedčiť pre zákaz používania výrobkov čínske firmy v strategických sektoroch aj ďalšie krajiny.

Americké ministerstvo obchodu v polovici mája zaradilo Huawei na čiernu listinu a americkí výrobcovia prestali firme dodávať kľúčové čipy pre výrobu telefónov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.