Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2019, 12:22

Spomaľovanie rastu sa začína prejavovať. Nezamestnanosť v Nemecku v máji nečakane vzrástla

Ukázali to najnovšie údaje, ktoré v stredu zverejnil Spolkový úrad práce.

Angela Merkelová
Zdroj: Reuters

Nezamestnanosť v Nemecku zaznamenala v máji nečakaný rast, prvý za dva roky. Ukázali to najnovšie údaje, ktoré v stredu zverejnil Spolkový úrad práce. Tie signalizujú, že spomaľovanie rastu najväčšej európskej ekonomiky sa už začína prejavovať na pracovnom trhu.

Ako úrad informoval, na sezónne upravenej báze sa počet nezamestnaných zvýšil v máji o 60 tisíc na 2,279 milióna. Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom očakávali pokles počtu nezamestnaných, a to približne o 8000.

Sezónne upravená miera nezamestnanosti tak vzrástla zo 4,9 percenta v apríli, čo bolo historické minimum, na päť percent. Na neupravenej báze sa počet nezamestnaných zvýšil v máji o 7000 na 2,236 milióna.

Podľa šéfa Spolkového úradu práce Detlefa Scheeleho sú za nečakaným rastom najmä jednorazové faktory, čiastočný podiel na súčasnom vývoji má však aj spomaľujúci sa rast ekonomiky.

"Na trhu práce zaznamenávame prvé dôsledky slabšieho rastu ekonomiky v poslednom období," povedal Scheele. "Dopyt firiem po nových zamestnancoch sa prudko oslabuje, aj keď sa zatiaľ stále drží na vysokej úrovni," dodal.

Nemecká ekonomika, ktorá je výrazne exportne orientovaná, pritom už dopláca na obchodný konflikt USA s Čínou a inými krajinami, ako aj na problémy spojené s odchodom Británie z Európskej únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.