Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2019, 13:41

Portugalsko predáva panda dlhopisy, ich cena je skoro 260 miliónov eur

Aukcia dlhopisov denominovaných v jüanoch sa začala v stredu a pokračuje vo štvrtok.

Portugalsko predáva panda dlhopisy, ich cena je skoro 260 miliónov eur
Zdroj: Reuters

Portugalsko je prvou krajinu eurozóny, ktorá emituje dlhopisy denominované v jüanoch.

Portugalsko ponúka investorom tzv. panda dlhopisy. Aukcia dlhopisov denominovaných v jüanoch sa začala v stredu a pokračuje vo štvrtok.

Lisabon minulý týždeň oznámil, že chce predať dlhopisy denominované v čínskej mene so splatnosťou tri roky za dve miliardy CNY (259,47 milióna eur).

Oznámilo to v stredu ministerstvo financií v Lisabone.

Portugalsko nie je prvou krajinou Európskej únie (EÚ), ktorá predáva panda dlhopisy. Poľsko emitovalo vládne dlhopisy na čínskom trhu v roku 2016 a Maďarsko v roku 2018.

Portugalský minister financií Mario Centeno povedal CNBC, že táto emisia je "pozitívnym krokom pri riadení portugalského externého dlhu v strednodobom horizonte". Dodal, že tento predaj umožní krajine rozšíriť investorskú bázu.

Portugalsko patrí medzi európske krajiny s najvyššou úrovňou čínskych investícií.

Portugalsko bolo nútené v roku 2011 požiadať eurozónu a Medzinárodný menový fond o záchranný balík vo výške 78 miliárd eur. V roku 2014 vystúpilo zo záchranného programu a vrátilo sa na dlhové trhy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.