Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2019, 16:57

Brazílska ekonomika klesá. Prvýkrát od recesie

Ak v budúcom štvrťroku nepríde oživenie, prepadne sa najväčšia latinskoamerická ekonomika do recesie znovu.

Brazílska ekonomika klesá. Prvýkrát od recesie
Zdroj: Reuters

Brazílska ekonomika v prvom štvrťroku klesla, prvýkrát od roku 2016, kedy krajina prechádzala recesiou. Proti poslednému kvartálu minulého roka sa hrubý domáci produkt (HDP) znížil o 0,2 percenta, medziročne ale ešte o 0,5 percenta stúpol. Uviedol to dnes miestne štatistický úrad IBGE.

Oba údaje sú v súlade s očakávaním analytikov v ankete agentúry Reuters. V prvých troch mesiacoch roka sa v krajine znížili investície a nižšia bola aj priemyselná a poľnohospodárska produkcia.

Stav ekonomiky zvyšuje tlak na prezidenta Jaira Bolsonara, ktorého v januári vyniesli do kresla práve sľuby, že oživí hospodárstvo. Počas dva roky trvajúcej recesie v rokoch 2015 a 2016 ekonomika klesla takmer o sedem percent.

Ak v budúcom štvrťroku nepríde oživenie, prepadne sa najväčšia latinskoamerická ekonomika do recesie znovu.

Vláda aj ekonómovia z centrálnej banky a súkromného sektora varovali, že slabosť ekonomiky v posledných mesiacoch pravdepodobne vrhne tieň aj na jej výkon po zvyšok roka.

"Ekonomika stagnuje, ale tendencia je klesajúca. Rast sa tento rok bude blížiť nule," povedal hlavný ekonóm finančného ústavu Banco Fator José Francisco Gonçalves.

Brazília patrí do skupiny rýchlo rastúcich rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, ktorú tvorí spoločne s Ruskom, Indiou, Čínou a Južnou Afrikou. Brazílii sa predpovedalo, že do roku 2050 ekonomicky predbehne rozvinuté ekonomiky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.