Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2019, 00:00

Taliansko a Tunisko prepojí podmorský elektrický kábel

Krajiny podpísali medzivládnu dohodu o rozvoji a spoločnej výstavbe šesťstomegawattového elektrického prepojenia.

Taliansko a Tunisko prepojí podmorský elektrický kábel
Zdroj: Reuters

Situácia v severoafrických krajinách je čím ďalej zložitejšia. Európa však stále dúfa, že s regiónom nestratí kontakty. Zlepšiť ich chce prostredníctvom projektov, ktoré prepájajú obnoviteľné zdroje energie. Prvým takýmto môže byť taliansko-tuniský projekt Elmed.


Dlhotrvajúci európsky sen o dodávkach obnoviteľnej solárnej energie zo slnečnej severnej Afriky by sa mohol stať realitou. Vlády Talianska a Tuniska urobili prvý krok na jeho uskutočnenie. Krajiny podpísali medzivládnu dohodu o rozvoji a spoločnej výstavbe šesťstomegawattového elektrického prepojenia. Podmorský elektrický kábel by mal spájať sicílsku Partannu a tuniskú El Haouariu. Cieľom je prepojenie európskej a severoafrickej elektrickej siete.


Na projekte Elmed pracujú od roku 2003 talianska prepravná spoločnosť Terna a tuniská plynárenská a elektrárenská skupina STEG. „Dohoda bola nevyhnutnou podmienkou na získanie finančných prostriedkov z EÚ. Teraz čakáme na rozvoj. Náklady odhadujeme na 600 mili

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.