Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2019, 00:00

Európa si cez jüan upevňuje pozíciu v Číne

O čínsku menu je vo svete značný záujem. Čoraz viac centrálnych bánk ňou dopĺňa svoje rezervy a čoraz viac krajín v nej tiež vydáva svoje dlhopisy.

Európa si cez jüan upevňuje pozíciu v Číne
Zdroj: Reuters

V dôsledku rastúceho podielu Číny na svetovom obchode sa jüan stáva čoraz dôležitejšou súčasťou obchodných výmen. Jeho význam vo svete sa neustále zvyšuje, na čo reagujú krajiny rôznymi krokmi. Príkladom je Portugalsko, ktoré sa rozhodlo vydať dlhopisy v čínskych jüanoch ako prvá krajina eurozóny. Dlhopisy majú trojročnú splatnosť a Lisabon chce ich predajom získať do štátnej kasy až dve miliardy jüanov, čo je asi 260 miliónov eur. „Tento krok je logický. Portugalsko sa snaží diverzifikovať svoj dlh voči viacerým krajinám,“ tvrdí analytik brokerskej spoločnosti XTB Lukáš Lipovský.

Potenciál vidia aj ďalší
Čínsky trh zaručuje Portugalcom vysokú likviditu, tamojší investori totiž hľadajú nové alternatívy, ako uschovať svoje prostriedky. „Problém by mohol nastať v prípade, ak by sa čínska mena výrazne posilnila oproti euru, v tom prípade by sa dlh predražil,“ tvrdí analytik spoločnosti Capital Markets Roman Lechovič. Ďalšie problémy by mohli vzniknúť n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.