Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2019, 00:00

Reakciou na Trumpa sú obavy z recesie

V čase obchodných konfliktov s Čínou a USA prezident nečakane zaútočil aj na Mexiko.

Reakciou na Trumpa sú obavy z recesie
Zdroj: Reuters

V sobotu začala Čína uplatňovať odvetné clá na americký tovar, zároveň uplynul rok od zavedenia taríf zo strany Washingtonu voči EÚ i ďalším krajinám. Donald Trump si prekvapujúco obe udalosti pripomenul otvorením nového frontu obchodnej vojny na južných hraniciach. Od budúceho týždňa bude päťpercentným clom zaťažený akýkoľvek tovar z Mexika, no sadzba môže postupne narásť až na 25 percent.


Migrácia ako dôvod
Kým v prípade Číny je dôvodom reštrikcií snaha znížiť obchodný prebytok, od Mexika šéf Bieleho domu žiada zastavenie migrácie. Investori však na kroky Washingtonu reagujú negatívne. „Obavy zo silnejúcich obchodných sporov na trhu už jasne prerastajú do strachu z recesie,“ upozorňuje Tomáš Vlk z Patria Finance a za príklad dáva prehlbujúcu sa inverziu na výnosoch trojmesačných a 10-ročných dlhopisov. To, že výnos krátkodobých obligácií je vyšší ako dlhodobých, naznačuje, že investori budúcnosti veľmi neveria. Oznámenie taríf negatívne zasiahlo aj akciové trhy, najznámejšie indexy S&P 500, Dow Jones Industrial Average i Nasdaq uzatvorili nielen obchodný deň, ale aj celý mesiac v strate.


„Je tu riziko, že clá spolu s tými,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.