Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2019, 10:19

Recesia by mohla udrieť na USA už o pár mesiacov, predpovedajú analytici

Pravdepodobnosť, že tento rok budú v USA zavedené clá na dovážané automobily sa podľa Goldman Sachs zvýšila na 40 percent.

Recesia by mohla udrieť na USA už o pár mesiacov, predpovedajú analytici
Zdroj: Reuters

Americká investičná banka Goldman Sachs znížila odhad rastu americkej ekonomiky na tento štvrťrok na 1,1 percenta, zatiaľ čo ešte asi pred týždňom počítala s rastom 1,3 percenta.

Dôvodom je podľa ich analytikov obchodná vojna, ktorú Spojené štáty vedú s Čínou a ďalšími krajinami. Pokiaľ bude obchodný spor eskalovať, potom analytici ďalšej americkej investičnej banky Morgan Stanley predpovedajú, že by do roka mohla prísť hospodárska recesia. Uviedla to agentúra Bloomberg.

Goldman Sachs odôvodnila zníženie odhadu hospodárskeho rastu najmä rizikami, ktoré so sebou nesie obchodný konflikt s Čínou a Mexikom. Jej analytici tiež podľa agentúry Reuters považujú za pravdepodobnejšie, že americká centrálna banka (Fed) bude musieť kvôli tomu znížiť svoju základnú úrokovú sadzbu.

Recesia za pár mesiacov

V prvom štvrťroku rástol hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov podľa predbežných údajov tempom 3,1 percenta.

Hospodárska recesia by mohla udrieť už za deväť mesiacov, ak americký prezident Donald Trump uvalí 25-percentné clá na ďalší čínsky tovar v celkovej hodnote 300 miliárd dolárov a ak Čína odpovie protiopatreniami, uvádza analytik Morgan Stanley Chetan Ahya.

​Trhy podľa neho zatiaľ vplyv napätia v medzinárodnom obchode podceňujú, aj keď bol už tohtoročný máj na amerických akciových trhoch najhorším mesiacom od začiatku roka.

Americké clá

Pravdepodobnosť, že tento rok budú v USA zavedené clá na dovážané automobily sa podľa Goldman Sachs zvýšila na 40 percent. Začiatkom roka ju jej analytici ešte hodnotili ako 25-percentnú. Analytici tiež uvádzajú, že sa rétorika čínskych predstaviteľov zintenzívňuje, čo podľa nich zvyšuje pravdepodobnosť, že konflikt medzi oboma krajinami vyostria obe strany.

Podľa Goldman Sachs je tiež pravdepodobnosť, že Spojené štáty zavedú k 10. júnu päťpercentné dovozné clo na všetok tovar z Mexika zhruba 70-percentná. Ako 50-percentná sa analytikom banky javí pravdepodobnosť, že sa tieto clá od 1. júla zdvihnú na desať percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.