Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2019, 17:42

Akcie Tesly sa od začiatku roka výrazne prepadli. Musk prišiel o miliardy dolárov

Akcie klesajú, pretože obchodníci sú stále viac skeptickí ohľadom dopytu spotrebiteľov po vozidlách firmy.

Akcie Tesly sa od začiatku roka výrazne prepadli. Musk prišiel o miliardy dolárov
Zdroj: Reuters

Akcie amerického výrobcu elektrických áut Tesla od začiatku tohto roka klesli o 43 percent. To je ich najhorší začiatok roka od doby, keď sa s nimi začalo obchodovať na burze.

Najviac to pocítil šéf automobilky Elon Musk, ktorý kvôli poklesu akcií prišiel o 4,9 miliardy dolárov, upozornila agentúra Bloomberg.

Akcie klesajú, pretože obchodníci sú stále viac skeptickí ohľadom dopytu spotrebiteľov po vozidlách firmy. Majú tiež obavu, ako sa firma bude schopná vysporiadať so svojim dlhom. V piatok akcie firmy uzavreli na najnižšej hodnote za dva a pol roka.

V zozname najbohatších ľudí sveta zostavovanom agentúrou Bloomberg štyridsaťsedemročný Musk klesol na 46. pozíciu s majetkom 19,7 miliardy dolárov. Ešte na začiatku roka mu v Bloomberg Billionaires Index patrila 29. priečka.

Štyria najväčší akcionári Tesly, ktorými sú Musk, Tencent Holdings, saudskoarabský verejný investičný fond PIF a spoluzakladateľ firmy Oracle Larry Ellison, od začiatku roka prišli kvôli prepadu akcií o 7,8 miliardy dolárov.

Z toho v samotnom máji o 2,7 miliardy dolárov. Komentár akcionárov k poklesu akcií sa agentúre Bloomberg nepodarilo získať.

Analytici spoločnosti Sanford C. Bernstein & Co. upozornili, že Tesla mala obrovský úspech so svojím sedanom Model S a zdalo sa, že by nový, batériový pohon mohol čoskoro prekonať konvenčné spaľovacie motory.

Spoločnosť však stále nie je zisková, má vysoké fixné náklady a trh pre jej modely je oveľa menší než sa očakávalo. Tiež jej technológia už dávno nie je jedinečná.

Upozorňujú najmä na výkon nemeckých automobiliek Daimler a BMW, ktorých výroba elektrických áut zarába a plánujú rozširovať ponuku elektrických vozidiel.

Tesla bola založená v roku 2003. V roku 2010 sa s akciami firmy začalo obchodovať na burze.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.