Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2019, 11:45 Aktualizované dňa 04.06.2019 o 12:28

Nezamestnanosť v eurozóne klesla, dostala sa na takmer 11-ročné minimum

Miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v apríli 7,6 percenta.

Nezamestnanosť v eurozóne klesla, dostala sa na takmer 11-ročné minimum
Zdroj: Reuters

Nezamestnanosť v eurozóne klesla v apríli na takmer 11-ročné minimum. Ukázali to v utorok zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Podľa údajov Eurostatu dosiahla miera nezamestnanosti upravená o sezónne vplyvy v apríli 7,6 percenta oproti 7,7-percentnej úrovni v predchádzajúcom mesiaci.

Analytici očakávali, že miera nezamestnanosti zotrvá na marcovej hodnote. Mierny pokles znamená, že nezamestnanosť v eurozóne zaznamenala v apríli najnižšiu hodnotu od augusta 2008.

Počet nezamestnaných dosiahol v krajinách s jednotnou menou 12,529 milióna. V porovnaní s marcom to predstavuje pokles o 64-tisíc.

Klesla aj nezamestnanosť mladých ľudí. Miera nezamestnanosti vo vekovej kategórii do 25 rokov upravená o sezónne vplyvy dosiahla v apríli 15,8 percenta. Ako dodal Eurostat, v rovnakom mesiaci minulého roka predstavovala 17,2 percenta.

V prípade širšej Európskej únie dosiahla miera nezamestnanosti v apríli 6,4 percenta a zotrvala tak na úrovni z marca. To znamená aj naďalej najnižšiu mieru nezamestnanosti od januára 2000, keď Eurostat začal spracovávať mesačné údaje.

V rámci eurozóny dosiahlo najnižšiu nezamestnanosť Nemecko (3,2 perecnta), v rámci celej EÚ to bola Česká republika, kde miera nezamestnanosti zaznamenala 2,1 percenta.

Najvyššia nezamestnanosť je v rámci celej EÚ naďalej v Grécku (18,5 percenta, posledné údaje sú z februára), Španielsku (13,8 percenta) a Taliansku (10,2 percenta).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.