Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 15:03

Taliansky dlh ďalej rastie. Rímu hrozí disciplinárne konanie

Porušenie fiškálnych pravidiel v Ríme oprávňuje Európsku komisiu začať disciplinárne konanie.

Taliansky dlh ďalej rastie. Rímu hrozí disciplinárne konanie
Zdroj: TASR/AP

Európska komisia v stredu dospela k záveru, že Taliansko porušuje fiškálne pravidlá Európskej únie, keďže jeho dlh ďalej rastie. Takáto situácia ju oprávňuje začať disciplinárne konanie proti Rímu.

Ak štáty EÚ v nasledujúcich dvoch týždňoch tieto závery odobria, Komisia môže následne odporučiť začatie disciplinárneho konania. Tento krok sa očakáva ešte pred stretnutím ministrov financií EÚ začiatkom júla.

Komisia v stredu oznámila, že Taliansko dosiahlo obmedzený pokrok v otázke ekonomických odporúčaní EÚ a ustúpilo od nevyhnutných štrukturálnych reforiem. To môže „negatívne ovplyvniť rastový potenciál Talianska,“ uviedla Komisia.

Verejný dlh Talianska, druhý najvyšší v EÚ v pomere k hrubému domácemu produktu po Grécku, vzrástol zo 131,4 percent HDP v roku 2017 na 132,2 percent HDP v roku 2018.

Dlh naďalej rastie

Komisia odhaduje, že v tomto roku sa zvýši na 133,7 percent HDP a v roku 2020 na 135,2 percent HDP. To je v rozpore s pravidlami EÚ, ktoré hovoria, že členské štáty musia svoj dlh znižovať a stlačiť ho pod hranicu 60 percent HDP.

Podľa zdrojov z EÚ Medzinárodný menový fond vo svojej správe, ktorá zatiaľ nebola oficiálne zverejnená, označil taliansky dlh za hlavné riziko pre ekonomiku eurozóny, spolu s napätím na svetovom trhu a tvrdým brexitom.

Komisia má na starosti monitorovanie rozpočtov krajín EÚ a je povinná zverejňovať správy o štátoch, ktoré sa odkláňajú od dohodnutých fiškálnych cieľov.

EK upozornila, že dlh Talianska ďalej rastie, pretože jeho úrokové sadzby sa zvyšujú.

Pesimistické prognózy

Brusel odhaduje, že Taliansko zaplatilo v minulom roku úroky z dlhu až vo výške 65 miliárd eur, "čo je rovnaká suma ako výdavky na celý vzdelávací systém,“ povedal eurokomisár pre euro Valdis Dombrovskis.

Prognózy Komisie sú pritom oveľa pesimistickejšie ako predpovede Talianska. Rím očakáva, že tento rok sa jeho dlh zvýši na 132,6 percent HDP a v roku 2020 klesne na 131,3 percent HDP.

Tento rozdiel je spôsobený najmä tým, že Komisia nezahrnula do svojich prognóz zvýšenie dane z predaja v budúcom roku. Predstavitelia talianskej vlády však opakovane uviedli, že sa tomu budú snažiť vyhnúť, aj keď príjmy zo zvýšenia dane už zahrnuli do ekonomických prognóz.

Komisia tiež odhaduje, že plán privatizácie nebude mať žiadny vplyv na rast ekonomiky Talianska, na rozdiel od optimistickejších odhadov Ríma.

Talianske štátne dlhopisy a akcie bánk oslabili po tom, čo Komisia zverejnila svoje závery.

Akciový index talianskych bánk .FTIT8300 po uverejnení správy klesol takmer o 1,8 percenta na najnižšiu dennú úroveň, zatiaľ čo výnos z 10-ročných vládnych dlhopisov vzrástol o päť bázických bodov na rekordných 2,575 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.