Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 15:49 Aktualizované dňa 05.06.2019 o 22:25

Nutella v ohrození. Najväčšiu továreň blokoval štrajk, suroviny dochádzajú

Štrajkujúci zamestnanci do továrne nepúšťali žiadne kamióny a blokovali aj ich odchody.

Nutella v ohrození. Najväčšiu továreň blokoval štrajk, suroviny dochádzajú
Zdroj: Reuters

Najväčšia továreň na nátierku Nutella musela obmedziť výrobu. Už viac ako týždeň ju totiž blokoval štrajk časti zamestnancov, ktorí do továrne na severe Francúzska nepúšťajú kamióny s potrebnými surovinami. Ten sa skončil až v stredu večer.

Spoločnosť Ferrero im pohrozila, že za každú hodinu obštrukcie od nich bude vymáhať penále.

Továreň v obci Villers-Ecalles podľa francúzskeho denníka Le Figaro každý rok vyrobí štvrtinu všetkej svetovej produkcie Nutelly a každý deň zo štyroch liniek vyjde 600-tisíc balení obľúbenej pochúťky.

Funguje len jedna linka

Z celkových štyroch stoviek miestnych zamestnancov však už ôsmy deň štrajkuje 160 a výroba stojí. Pre nedostatok kľúčových surovín teraz funguje len jedna linka, a to iba na dvadsať percent. Ďalší produkt Kinder Bueno sa v továrni prestal vyrábať úplne.

Štrajkujúci zamestnanci totiž do továrne nepúšťajú žiadne kamióny a blokujú aj ich odchody. Trvajú na tom, že budú štrajkovať, kým im Ferrero nezdvihne platy o 4,5 percenta, spoločnosť im však ponúka len 0,4 percenta navyše.

Francúzi nie sú spokojní ani s jednorazovou prémiou 400 eur, ktorú im po štrajkoch takzvaného hnutia žltých viest sľúbila vláda prezidenta Emmanuela Macrona, a požadujú 900 eur.

Vedenie označuje štrajk za nelegálny

Vedenie talianskej čokoládovne štrajk verejne príliš nekomentuje, podľa nemeckej stanice Deutsche Welle s odkazom na agentúru AFP však zamestnancom vo Villers-Ecalles v pondelok ráno poslalo interné oznámenie, v ktorom ho označuje za "úplne nelegálny".

Pohrozilo tiež, že za každú ďalšiu hodinu štrajku bude od každého účastníka požadovať tisíc eur penále. "Cieľom vedenia továrne je ochrániť platy neštrajkujúcich zamestnancov, ktorí sú vo väčšine a ktorí si želajú aj naďalej pracovať v dobrých podmienkach," uviedlo Ferrero pre AFP. Štrajk aj napriek tomu pokračuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.