Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2019, 12:06

Rast ekonomiky eurozóny sa zrýchlil, pomohlo oživenie Nemecka

Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat.

Rast ekonomiky eurozóny sa zrýchlil, pomohlo oživenie Nemecka
Zdroj: Reuters

Rast ekonomiky eurozóny v tohtoročnom prvom štvrťroku zrýchlil na 0,4 percenta z 0,2 percenta v závere minulého roka. Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat.

Potvrdil tak svoje údaje z polovice mája. Ekonomika eurozóny ťažila z obnovenia hospodárskeho rastu v Nemecku a z konca recesie v Taliansku.

V medziročnom porovnaní sa hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v tohtoročnom prvom štvrťroku zvýšil o 1,2 percenta, teda rovnakým tempom ako v minulom štvrtom kvartáli.

V celej Európskej únii medzikvartálny hospodársky rast zrýchlil na 0,5 percenta z 0,3 percenta v závere minulého roka. Tempo medziročného rastu v EÚ zostalo na 1,5 percenta.

Najvýraznejší medzikvartálny rast v rámci členských krajín EÚ podľa dostupných údajov vykázalo Chorvátsko, kde sa HDP zvýšil o 1,8 percenta. Za Chorvátskom nasledovali Maďarsko a Poľsko s rastom 1,5 percenta. V Českej republike sa HDP zvýšil o 0,6 percenta.

​Svetová banka tento týždeň zhoršila odhad rastu ekonomiky eurozóny pre celý tento rok na 1,2 percenta z predtým očakávaných 1,6 percenta.

Hospodársky rast v eurozóne by tak mal výrazne spomaliť z vlaňajších 1,8 percenta. V budúcom roku by mal podľa Svetovej banky predstavovať 1,4 percenta a v nasledujúcom 1,3 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.