Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2019, 14:59

Ďalšia rana pre britský automobilový priemysel. Ford zatvorí svoj závod vo Walese

Ford robí škrty na viacerých trhoch, aby dostal z červených čísiel stratové prevádzky.

Ďalšia rana pre britský automobilový priemysel. Ford zatvorí svoj závod vo Walese
Zdroj: Reuters

Americká automobilka Ford v septembri 2020 zatvorí svoj závod na výrobu motorov v Bridgende na juhu Walesu.

Zasadí tak ďalšiu ranu britskému automobilovému priemyslu, ktorý príde zhruba o 1700 pracovných miest. Informoval o tom vo štvrtok odborový zväz.

Ford robí škrty na viacerých trhoch, aby dostal z červených čísiel stratové prevádzky. Automobilka opakovane varovala britskú vládu, že je potrebné udržať voľný obchod s Európskou úniou aj po brexite. Podmienky vystúpenia Spojeného kráľovstva z bloku však stále zostávajú nejasné.

Závod v Bridgende sa vlani podieľal približne 20 percentmi na výrobe automobilových motorov v Británii. Ale jeho kontrakt na dodávky pre Jaguar Land Rover sa končí v septembri 2020, čo by znamenalo, že závod vo Walese by vyrábal len benzínové motory na export.

Ford prevádzkuje dve továrne v Británii na výrobu motorov, ktoré vyváža do Nemecka, Turecka, Spojených štátov a inde. Ak by Británia opustila Úniu bez dohody, mohlo by dôjsť k oneskoreniam dodávok a ďalším nákladom po zavedení hraničných kontrol a ciel.

Akt ekonomickej zrady

„Rozhodnutie Fordu zatvoriť závod v Bridgende v roku 2020 je groteskným aktom ekonomickej zrady,“ povedal Len McCluskey, šéf Unite, najväčšieho britského odborového zväzu. Ford na žiadosť o komentár neodpovedal.

Kedysi prosperujúci britský automobilový sektor po zmenách v 80. rokov minulého storočia, keď tamojšie továrne získali najmä zahraničné automobilky, trpí od roku 2017 poklesom predaja, produkcie a investícií.

Zrušenie tisícov miest

Ford v januári upozornil, že zmeny v jeho európskej divízii budú zahŕňať aj zrušenie tisícov pracovných miest, prípadné zatvorenie závodov a zastavenie stratových výrobných liniek.

Zamestnanci v Bridgende pritom už dlhšie tlačili na výrobu hybridných motorov a komponentov pre elektrické vozidlá, ale takéto investície neprichádzali.

Honda, ktorá sa podieľa viac ako 10 percentami na produkcii 1,5 milióna automobilov v Británii, ako prvá oznámila, že zavrie svoju továreň. A stále sa čaká na celý rad investičných rozhodnutí vrátane toho, či materská spoločnosť Peugeot PSA udrží závod v Ellesmere Port, a či bude Jaguar Land Rover vyrábať elektromobily v Británii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.