Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2019, 00:00

Čechom plyn nevonia. S elektrárňami váhajú

Starnúce uhoľné elektrárne a neisté obnoviteľné zdroje nútia výrobcov, aby sa obzreli za inými zdrojmi.

Čechom plyn nevonia. S elektrárňami váhajú
Zdroj: TASR

Odporcovia jadrovej energie a uhlia stavili okrem obnoviteľných zdrojov aj na plynové elektrárne. Majú pokryť výrobu elektriny vo chvíľach, keď dosť nefúka alebo nesvieti Slnko. Týmto smerom ide napríklad Nemecko. S dvojnásobným nárastom výroby z plynu počíta česká štátna energetická koncepcia. Lenže výrobcovia o veľké plynové zdroje nemajú záujem.

ČEZ však vytypoval vhodné lokality pre paroplynové elektrárne, no ich výstavbu nechystá. Lenže pred desiatimi rokmi existovali plány na výstavbu hneď niekoľkých zdrojov po celej krajine. Napríklad spoločnosť RWE (v súčasnosti innogy) chcela stavať v stredočeskom Mochove, PRE zasa niekoľko menších zdrojov v hlavnom meste ako zálohu pre prípad blackoutu.


Všetky tieto projekty sú momentálne pozastavené. Kvôli odporu miestnych obyvateľov aj kvôli zmenám na energetickom trhu. Paroplynová elektráreň vyrástla jediná – v Počeradoc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.