Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2019, 00:00

Ukrajinské nelegálne cigarety zaplavujú trh

Podiel nelegálnych cigariet na našom trhu vzrástol za posledných päť rokov šesťnásobne. Pritom sme iba tranzitnou krajinou.

Ukrajinské nelegálne cigarety zaplavujú trh
Zdroj: Reuters

Z každej krabičky cigariet, ktorú si fajčiari kúpia za 3,8 eura, si štát ukrojí viac ako tri štvrtiny ceny. Po odčítaní takmer troch eur následne zostáva výrobcovi, dodávateľovi a predajcovi na rozdelenie zhruba 90 centov. Tieto prepočty však neplatia v prípade, že sa do legálneho tabakového trhu zapoja pašeráci. A to, že na Slovensku sa doň zapájajú viac než v minulosti, dokazujú najnovšie štatistiky: kým v roku 2014 bol podiel nelegálnych cigariet na trhu jednopercentný, vlani sa vyšplhal na šesť percent.

Čo to v prepočte znamená pre krajinu? Slovensko každoročne prichádza pre nelegálny obchod s tabakovými výrobkami na spotrebnej dani o 30 miliónov eur. Aby sme však vychádzali z najaktuálnejších údajov, naša finančná správa zaistila od začiatku roka do júna 30 miliónov kusov nelegálnych cigariet. Keby sa tie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.