Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2019, 09:29

Bundesbank výrazne skresala odhad rastu nemeckej ekonomiky

Za zhoršením prognózy podľa banky stojí predovšetkým slabší globálny dopyt.

Angela Merkelová
Zdroj: Reuters

Nemecká centrálna banka dnes znížila odhad tohtoročného rastu nemeckej ekonomiky na 0,6 percenta z 1,6 percenta predpovedaných v decembri. Za zhoršením prognózy podľa banky stojí predovšetkým slabší globálny dopyt, ktorý má negatívny vplyv na nemecký export a priemysel.

V budúcom roku počíta centrálna banka so zrýchlením rastu na 1,2 percenta. Aj táto prognóza je však slabšia ako predchádzajúci výhľad, podľa ktorého mal rast na budúci rok predstavovať 1,6 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe.

Dnešné údaje spolkového štatistického úradu ukázali, že nemecký export sa v apríli znížil o 3,7 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles od augusta 2015.

Nemecká priemyselná výroba sa navyše v apríli prepadla o 1,9 percenta, teda oveľa výraznejšie, než očakávali analytici. Tí počítali s poklesom len o 0,4 percenta.

Nemecké hospodárstvo sa v poslednej dobe potýka s negatívnymi dôsledkami slabnúceho rastu globálnej ekonomiky, sporov v medzinárodných obchodných vzťahoch a neistoty okolo pripravovaného odchodu Británie z Európskej únie. V minulom roku sa hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka zvýšil o 1,4 percenta, čo bol najpomalší rast za päť rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.