Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 10:32

Obchodná vojna spôsobí globálnu ekonomickú krízu, tvrdí francúzsky minister

Všetko však bude závisieť od výsledku očakávaného stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Ak budú obchodné spory medzi USA a Čínou pokračovať v eskalácii, môže to mať "priamy a veľmi negatívny vplyv na celý svet, predovšetkým na Európu a eurozónu", myslí si francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire.

V skutočnosti colná vojna, ktorá sa začala vlani, už teraz zasiahla aj iné ekonomiky, nielen USA a Čínu, povedal Le Maire v rozhovore pre CNBC na stretnutí ministrov financií skupiny G20 v japonskej Fukuoke.

Európska ekonomika je podľa neho na tom horšie, než by bola bez obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom. Ako príklady uviedol predovšetkým nemeckú a francúzsku ekonomiku.

"Nemáme rastové čísla, ktoré by sme mali mať z dôvodu obchodných sporov medzi USA a Čínou," povedal Le Marie. "Poviem to úplne jasne, obchodná vojna bude znamenať ekonomickú krízu po celom svete, a predovšetkým v Európe."

Le Maire na svojom nedávnom stretnutí s americkým ministrom financií Stevenom Mnuchinom získal dojem, že sa chce vyhnúť eskalácii obchodnej vojny.

Všetko však bude závisieť od výsledku očakávaného stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktoré by sa malo uskutočniť koncom júna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.