Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 13:13

Britská ekonomika v apríli prudko klesla, nadol ju ťahajú automobilky

Celý spracovateľský priemysel, kam spadá aj automobilový, zaznamenal najvyšší pokles za 17 rokov.

Britská ekonomika v apríli prudko klesla, nadol ju ťahajú automobilky
Zdroj: Reuters

Britská ekonomika v apríli klesla o 0,4 percenta, najviac od marca 2016. Prispel k tomu hlavne prudký prepad výroby automobilového sektora, ktorý bol najvyšší za dobu, kedy sa tento údaj začal sledovať.

Celý spracovateľský priemysel, kam spadá aj automobilový, potom zaznamenal najvyšší pokles za 17 rokov. Prudko sa znížili aj vývoz a dovoz. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil britský štatistický úrad.

Na začiatku tohto roka automobilky oznámili, že plánujú v apríli dočasne zastaviť výrobu v Británii kvôli očakávanému prerušeniu obchodu kvôli termínu odchodu Británie z Európskej únie. Ten sa mal pôvodne uskutočniť 29. marca. Termín bol nakoniec posunutý na koniec októbra, avšak rozhodnutie prišlo príliš neskoro na to, aby automobilky zmenili svoje plány.

Aprílový prepad ekonomiky nadviazal na marcový pokles o 0,1 percenta a bol oveľa vyšší, než čakali analytici. Za tri mesiace do konca apríla však ekonomika stále rástla, aj keď rast spomalil na 0,3 percenta z 0,5 percenta v prvom štvrťroku.

Prepad automobilového priemyslu

Produkcia spracovateľského priemyslu sa v apríli znížila o 3,9 percenta, čo bol najvyšší prepad od júna 2002. Výroba áut sa prepadla o 24 percent, najviac od roku 1995, kedy sa tento údaj začal sledovať. Širší ukazovateľ výroby dopravného zariadenia potom dokonca zaznamenal najvyšší prepad od roku 1974.

Ďalšia správa ukázala, že dovoz tovaru do krajiny sa v apríli znížil o 14,4 percenta, najviac od začiatku sledovania tohto údaja v roku 1998. Vývoz sa potom znížil o 10,9 percenta, najviac od júla 2006. Deficit bilancie obchodu s tovarom sa znížil na 12,1 miliardy libier z marcových 15,4 miliardy libier.

Dnešné údaje potvrdzujú, že britská ekonomika spomaľuje, keď v prvom štvrťroku ju naopak výrazne podporila tvorba zásob podnikov pred plánovaným brexitom, ktorý sa však nakoniec neuskutočnil.

Ekonomika od referenda o brexite stráca

Centrálna banka Bank of England minulý mesiac odhadla, že v druhom štvrťroku tempo rastu britskej ekonomiky spomalí na 0,2 percenta z pol percenta v prvých troch mesiacoch.

Hlavný ekonóm banky Andy Haldane cez víkend uviedol, že za celý rok očakáva "solídny" rast o 1,5 percenta. Britská ekonomika od referenda o brexite stráca tempo. Pred referendom ekonomický rast za celý rok zvyčajne prekonal dve percenta, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.